Ağrı’da celal desteğiyle şavalak yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Ağrı’bile şaşkın yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla 100 çiftçiye 5000 kakavan palazı dağıtıldı.

Valilik öncülüğünde hayata geçirilen ve maliyetinin yüzde 80’i İl Özel İdaresi aracılığıyla karşılanan Budala Palazı Projesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce izlence düzenlendi.

TRT Park’ta gerçekleştirilen programda konuşan Ilbay Osman Varol, ekincilik ve hayvancılık alanında projeler hayata geçirdiklerini söyledi.

Ekincilik ve hayvancılık potansiyelini sunu ongun noktaya getirebilmek amacıyla gelişigüzel akım ettiklerini rapor eden Varol, şunları kaydetti:

“Şaşkın yetiştiriciliği, yandaki ilimiz olan Kars’ın bayraktarlığını ve insanoğlu babalığını yaptığı amma gerçekte kamu bölgemizde eke ayrımsız cümbüş alanıdır. Eğer lazım bindi verilirse ve çiftçilik eden vatandaşlarımız da erbap çıkarsa, daha gür noktalara gelebilecek alanlardan bir tanesidir. Güzeşte sene yine burada et kafalı yetiştiricilerimize gurk makinesi, çıkım makinesi ve jeneratör seti dürü ettik. Alelhusus sonuç benzeri yıl içerisinde ekonominin geldiği yasakçı ve maliyet artışları gündeme getirildiğinde, geçen yıl vatandaşlarımıza verdiğimiz o setlerin bir tanesini geçtiğimiz günlerde benzeri gerekseme üzere sorduğumuzda takkadak bire bir seti 65 bin lira ve pozitif KDV’ye ulaşmıştı. Verdiğimiz bu destekle üreticilerimiz, geçtiğimiz yıldan itibaren çokça ağırbaşlı miktarda istihsal yapıyorlar. Bunu geliştirmek anlamında geçtiğimiz yıldan bu sene üzere ebleh palazı dağıtılması planını yapmıştık.”

İl Özel İdaresinin serencam 2 yıl içerisinde tarıma sağladığı katkının 20 milyon liraya yaklaştığını nâkil Varol, “Niyetimiz 175 bin civarında devraldığımız tahtası eksik varlığı sayımızı, gücük vadede 300 binli rakamlara çıkarabilmek. Diğer hayvancılık ve tarım faaliyetleriyle birleştiğinde köy içre ve ilin abuhava koşulları birlikte dikkate alındığında bayağı vatandaşlarımızı haddinden fazla bahtiyar edecek heybetli tıpkısı gelir kapısı olacak faaliyetten bahsediyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra 100 çiftçiye 5000 bin koyun bakışlı palazı dağıtıldı.

Programa, İl Güllabi Komutanı Liva Hüsamettin Erol, İl Güvenlik Müdürü Nihat Dikkat, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Erhan Tenekeci, Ekincilik ve Orman Başöğretmen Vekili Zeki Çelik, Uray Başkan Yardımcısı Teşrinisani Bulan ve vatandaşlar katıldı.Share: