Ağrı’da 60 bin tonla rekor tahıl rekoltesi bekleniyor

Dert’birlikte sabık sene kuraklıktan damarı bozuk etkilenen ve bu sene yağışlarla verimin arttığı tarlalarda hasat işleyen çiftçilerin elde ettikleri arpa ve buğdayları feda etmek için getirdiği Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) Dert Ajans Amirliğinde su yaşanıyor.

Verimli topraklara erbap kentte alelhusus yer alanlardaki binlerce dönümlük arazilerde rüşvet ve buğdayın yetiştirildiği tarlalarda arpa buğday üzere tahıl hasat döneminin sonuna yaklaşılıyor.

Geçen sene çalışkan olan yağışsızlık dolayısıyla tarımsal üretimde maksut verimin olmadığı ilde bu sene özellikle ilkbaharda sakıt yağışlar tahıl verimini artırıp çiftçileri sevindirdi.

Hem fehamet desteği hem da artan verimle yüzü gülen çiftçiler, tarlalarından elde ettikleri arpa ve buğdayları TMO Ajans Amirliği Gurur Merkezine getirmeye başladı.

SELIM Fırka Veca Mebus Ekrem Çelebi, ürünlerini kovmak amacıyla getiren çiftçilerin çokluk oluşturduğu merkezi müzakere ederek çiftçilerle arkadaşça etti.

Çelebi, AA muhabirine, Veca’de bu yıl umum tarım ürünlerinde verimin arttığını söyledi.

İlde ürün kurum tarihinin uzatıldığını tamlayan ve bundan ufuk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürname eden Çelebi, “Bu yıl 60 bin tonun üzerine tahıl bekliyoruz. Günlük 700-800 titrem verim toplanıyor.” dedi.

Çelebi, “İl bazında bu yıl Türkiye tarihindeki sunu çoğalan mahsulü alıyoruz. Bu, ilimiz için haddinden fazla balaban bir dirimsel kaynağıdır. İnşallah önümüzdeki seneler de böyle verimli tamam. İlimizde yeryüzü aşkın buğday daha bilahare rüşvet üretiliyor. TMO, ilkgüz ayının sonuna büyüklüğünde mahsul takanak.” diye konuştu.

TMO Ajans Amiri Idareci Delicesine ise hububat alımı dolayısıyla okkalı emek sezonu geçirdiklerini anlattı.

Çiftçilere yardımcı olmak üzere ellerinden geleni yaptıklarını rapor fail Mecnunca, şunları kaydetti:

“Geçen sene yöremizin kurak geçmesi nedeniyle tek tahıl alamadık. Tıpkı zamanda besicilerimize destek gayeli Ukrayna ve Rusya’dan olmak üzere Trabzon Limanı’ndan hisse senedi yerimize 30 bin titrem arpa mevrut ve besicilerimize dağıtılmıştı. Bu sene yağışlı olması zımnında ülke genelinde bereketli tıpkı ürün var. Günlük 700 tonun üzerinde alım gerçekleştiriyoruz. Şu temel büyüklüğünde 15 binin üstünde kurum yaptık. Eylül ayının sonuna kadar birlikte umum randevularımız doludur. 2001 yılında 31 bin titrem, 2009’da bile 19 bin titrem hububat almıştık. Veca tarihinde genişlik erdemli üçüncü rekolte dönemi oluyor. TMO Balkı Ajans Amirliği 1955 yılında müesses ve o tarihten bu yana sunu efdal çekicilik seyrini gerçekleştiriyoruz.”

Çiftçilerden Abdulkadir Durmuş birlikte hem izzet desteği hem de iyice yağışların etkisiyle bu sene 45 titrem buğday ürettiğini söyledi.

Share: