Sevda Erdan Tığ, Karaburun’da MHP İlçe Başkanı’nı Tutuklatan Savcı ve Eşinin Şanlıurfa’ya Sürüldüğü İddiasını Divan Gündemine Taşıdı

Bire Bir davada fenomen çıkaran MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Dikkat’i tutuklaması istemiyle nöbetçi hakimliğe gönderme fail Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmayan ve eşi olan Karaburun Temel Ceza Mahkemesi hakimi Cansu Kurucu Yılmayan’ın geceleyin yarısı kararnamesiyle Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürüldüğü iddiası Meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Mebus Aşk Erdan Tığ, konuyla ilişkin Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle istifham önergesi verdi.

Amor Erdan Kılıç, MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Dikkat’in birlikte tutuklanmasının arkası sıra Karaburun Adliyesi’nde yaşanan gelişmelerle ait Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini TBMM’ye sundu. Kılıç, konuyla ilişkin zaman yaptığı bağlanmış açıklamada şunları kaydetti:

“İzmir’in Karaburun ilçesinde benzeri boşanma davası görülüyor. Karaburun Esas Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava, Meryem K. ile Sinan K. ortada. Meryem K.’nın, Karaburun Belediyesi personeli Mehmet Civan’ı tanık adına göstermesi ve kocasının malları muvazaalı benzeri şekilde başkasının üstüne geçirdiği iddiası daha ilk adliyede kavgaya amil olmuştu. Eş Sinan K.’ya bindi için Karaburun Adliyesi’ne mevrut MHP İlçe Başkanı Erkan Özen ve beraberindekiler Meryem K. ile çocuklarına saldırmış, şahit olan Mehmet Civan’ı bile dövmüştü. Karaburun Adliyesi’ne her an yanındakilerle gelişigüzel polise reaksiyon gösteren, bilge ve savcıları tehdit fail Karaburun MHP İlçe Başkanı Erkan Dikkat tutuklanmıştı. Dikkat’in avukatları aracılığıyla tutuklamaya yaptığı itiraz talebinin kabul edilmemesi, ortalığı karıştırdı. Karaburun Asliye Ukubet Mahkemesi Hakimi Cansu Müessis Yılmayan, itiraz talebini reddetti. Olayın önceki çıktığı zamanda, adliyedeki çekişme dolayısıyla Erkan Özen’i tutuklamaya gönderme fail Karaburun Cumhuriyet Savcısı ise Muhammet Miraç Yılmaz. Bu kararın peşi sıra, Karaburun Adliyesi’nde geçtiğimiz aylarda göreve başlayan familya-koca olan müddeiumumi ve bilgili, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürülüyorlar. Zaman bile Karaburun Adliyesi’nde duruşmalar yapılamıyor.

Daha evvel de Karaburun Kaymakamı Ilgım Özmen Alçak’in benzeri ilçede kıdemli savcı adına fariza eden eşi Osman Beraat Kırıcı ile alay malay yaptıkları haksız yarar sağlama, görevini kötüye istimal, yerey yolsuzluğu kadar iddiaları Meclis gündemine taşımıştım. AKP yargısı, tezelden kaymakamla ilgili 154 haberimize ulaşım yasağı getirdi. İçişleri Bakanlığı, Kaymakam için soruşturma açtı. ‘Soruşturmanın dimdik yürütülmesi açısından görevden el çektirilsin’ dedik, ama bunu fethetmek yerine, ‘neredeyse ülkedeki bilcümle suçlularla, mafya ile fotoğrafları kamuoyuna yansıyan Süleyman Soylu’nun oturduğu’ İçişleri Bakanlığı, Karaburun Kaymakamı hakkındaki dosyayı kapatarak kendisini ödüllendirdi.”

“HUKUKUN SANA GÖRESİ BANA GÖRESİ PEKI MU”

Adaletin siyasal partilere göre işlememesi gerektiğini vurgulayan Kılıç, ” Türkiye’de doğruluk sistemi yerle bire bir edilmiştir, hususiyet katledilmektedir. Neredesin Bekir Bozdağ? Bu zahir hak? Hukukun sana göresi bana göresi olur mu? Adalet, siyasi partilere göre saf dışı, işleyemez! Eş koca doğruluk sarayları yaptılar, içerisinde adalet namevcut. Adaletin olmadığı yerde Türe Bakanı olsan hangi olur? Arasında heybet dediğimiz mekanizmanın küçücük benzeri kırıntısı kaldıysa bunun hesabı sorulmalı. Karaburun MHP İlçe Başkanı’nı tutuklayan hakim ve müddeiumumi eşinin İzmir’den Şanlıurfa’ya sürülmesini zahir açıklayacaksınız lan AKP-MHP yargısı? Genel Başkan’ımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP ve Millet İttifakı adına, iktidara geldiğimizde hukukun üstünlüğünü savunup, üstünlerin hukukunu yeneceğiz” dedi.

Amor Erdan Tığ, önergesinde Icra Vekili Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Karaburun Adliyesi’nde yaşandığı tamlanan bu davranışlar akilane mudur? Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmayan ve Hakimi Cansu Kurucu Yılmayan, İzmir’den Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine gönderilmiş midir? Şayet gönderilmişse tayin dönemi olmamasına karşın neden böyle tıpkı tasarrufta bulunulmuştur?

“Karaburun Adliyesi’nde yaşandığı tabir edilen bu olayla ilgili sormaca küşade mıdır? Açılmışsa kimler için açılmıştır? Açılmamışsa açılması düşünülmekte midir ve ne zaman açılacaktır?

Akıbet ayrımsız yılda, atama dönemi dışında fariza yaptığı ilden ayrıksı bire bir ile talebi ve mazereti dışında gönderilen bilgili ve müddeiumumi ergin mudur? Olmuşsa sayısı kaçtır? Ne illerden hangi illere gönderilmiştir?

Share: