AĞRI’DA 100 ÇİFTÇİYE 5 BİN KOYUN BAKIŞLI PALAZI DAĞITILDI

AĞRI’üstelik 100 çiftçiye 5 bin ebleh palazı dağıtıldı. Divane yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için hayata geçirilen projede maliyetin yüzdelik 80’i memleket hususi idaresinden, mütezayit yüzde 20’lik seksiyon çiftçiler aracılığıyla karşılanacak.

Dert’da kakavan yetiştiriciliğini imar etmek için Il, İl Özel İdaresi ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü vasıtasıyla alınan ayran budalası palazları Veca TRT Parkı’nda düzenlenen törenle çiftçilere dağıtıldı. Kentte tarım ve hayvancılık alanında makro projeler hayata geçirdiklerini belirten Ilbay Osman Varol, şunları söyledi

‘Tahtası Eksik yetiştiriciliği, Kars’ın bayraktarlığını yaptığı tıpkısı düzlük. Amma aslında eksiksiz bölgemizde yetişkin benzeri hareketlilik alanı olan, eğer lüzumlu bindi verilirse çiftçilerimizin ehil çıkması ile de elan mebzul noktalara gelebilecek aynı kayran. Verdiğimiz bu destekle üreticilerimiz geçtiğimiz yıldan itibaren çokça vahim miktarda üretim yapıyorlar. Bunu bu sene bambaşka ayrımsız şekilde imar etmek yerine dahi geçtiğimiz yıldan kaz palazı dağıtım planını yaptık ve bu tasrif çerçevesinde zaman bu dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Niyetimiz hele bölgemizde cemi ülkemizde ad salmış, Kars ilimize hem yardım temin etmek hem bile bu pazarda behre sahibi doğmak. Ayrıca niyetimiz 175 bin civarında devraldığımız şaşkın varlığımızı üstelik 300 binli sayılara anlamak. Bu kapsamda bugün burada mecmu 5 bin denyo palazını, 100 çiftçimize dağıtıyoruz.

‘DESTEK AZ ÇOK ÜRETİM OLACAKTIR’

Et Kafalı palazlarından alan çiftçi Fuat Arslan, verilen destekten mutlu olduklarını söyleyerek, ‘Kamudan tekaüt olduktan sonradan bu işi yapmaya başladım. Yaklaşık 4 yıl büyüklüğünde tavuk, civciv ve hırt besledim. Şu anda da işimi sürdürüyorum. Bu yıl kısaca 3 bin 570 cücük üretimi yaptım. Cenabıhak nasip ederse bugün bile bu civcivlerimizi alacağız. Bu civcivler Alman Mast Kazıdır. Dişileri 7 kilo, erkekleri ise 10 kilograma büyüklüğünde vücut verebilen benzeri cinstir. Amacımız embesil yetiştiriciliğini bu memlekette geliştirmek. Bu dahi zaman verilen bu desteklerle oluyor. O yüzden çokça memnunuz. Destek berenari üretim olacaktır. Tanrı razı olsun devletimizden. Temas özdek haddinden fazla adamakıllı gidiyor ve elan de iyice olacak inşallah diyerek konuştu.

Yüzde 80’i hususi idare yüzde 20’si üstelik çiftçiler aracılığıyla karşılanacak projede kazlarını alan 3 çocuk annesi Zeynep Hedef bile ‘Ev kadınıyım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Kazlarım, tavuklarım ve hindilerim var. 4 yıldan beridir üstelik bu işimi yükseltmek istiyorum. Bugün bize bu desteği devletimiz verdi diye niteleyerek çok mutlu olduk. Bu işi hem evime yardım hatırlamak hem üstelik çocuklarımı okutmak amacıyla yapıyorum. İnşallah liyakatli doğmak amacıyla mücadele edeceğiz. Istihsal yapacağız.

Share: