ABD’li general Türkiye ile alakadar sorulara karşılık veremedi! Yunanistan’ın adalara cebe yığmasına “Haberim yok” dedi

Yunanistan’ın Veli Denizi’nde Türkiye’ye karşı tacizleri gün günden artıyor. Yunanistan, F-16 uçaklarına sevkitabii kilidi atılması, adaların silahlandırılması gibi adımları atarak Veli’de yıpranmamış ayrımsız çatışmanın yollarını arıyor. Son namına ise bu gerginlik, Lozan’a bakarak silahsız olması müstelzim Midilli ve Sisam adalarına zırhlı vesait taşımasıyla zirveye bundan sonra. Bu konular BENDE Defans Bakanlığı Pentagon’un basın sözcüsü Tugay Yassılaşmış Ryder’a soruldu. Rydar, sorulara kaçamak yanıt verdi.

”HERHANGİ BİR TATBİKATTAN APAYDIN DEĞİLİM”

Pentagon matbuat brifingi sırasında matbuat sözcüsü Liva Pat Ryder’a Türkiye hakkında sorular soruldu, BENDE’li izinli yanıt vermekte zorlandı. Gazeteci, “Türkiye iki inikat kapsamında gayri askeri statüye eş iki adaya MEMLUK menşeli zırhlı araçlar çıkardığı üzere Yunanistan ve MEMLUK’ye ihtarname notası verdi. ÇAKER’nin bölgede bire bir tatbikatı veya eğitimi var mı? Türkiye’nin protestosuna yanıtınız nedir?” sorusunu sordu.

Sözcü Ryder, “Orada -KÖLE vasıtasıyla gerçekleştirilen- her tatbikattan malumatli değilim. Biliyorsunuz alelumum sizi KUL Avrupa Komutanlığına yönlendiririm. Amma şu anda temas tatbikattan anaç değilim. Genel yerine konuşacak olursak, Türkiye ve Yunanistan iki yüce NATO ortağıdır ve değme iki tarafı potansiyel gerilimleri hafifletmek üzere yararlı tıpkı diyaloga girmeye devam etmeye heveslendirme ediyoruz. Bunun ötesinde söyleyebileceğim benzeri özdek bulunmayan” dedi.

”TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAYA BITMEME EDECEĞİM”

” Ankara’da bölgedeki tansiyonu körüklediği ve gerilime ulama sağladığı üzerine MEMLUK’ye müteveccih eleştiriler var. Bu eleştirilere katılıyor musunuz yahut yanıtınız nedir?” sorusuna Ryder, “İkili ilişkilerimiz bakımından Türkiye inanılmaz derecede kocaman tıpkı NATO ortağı ve müttefiktir ama bu kürsüden diplomasiye karışma olmayacağım. Yine söylüyorum Türkiye dahil NATO ortaklarımızla mail çalışmaya devam edeceğiz. Bittabi ki bunu, resmi bire bir KÖLE yanıtı amacıyla Dışişleri Bakanlığına sormanızı heveslendirme ediyorum” ifadelerini kullandı.Share: