Devletten kiraladığı araziye 15 bin skor lavanta dikti

Devletten kiraladığı araziye 15 bin skor lavanta dikti

Datçalı girişimci 21 bin metrekare araziye ayar kattı

MUĞLA – Muğla’nın Datça ilçesinde etkili girişimci Mutlak Can Sönmez devletten kiraladığı 21 bin 595 metrekare fundalık alanı hazırladığı proje ile ülke ekonomisine kazandırarak, 15 bin skor lavanta ve bin 500 skor tıbbi bitki dikti.

Uzun yıllar daraç dışında yaşadıktan sonra Muğla’nın Datça ilçesine yerleşen 46 yaşındaki Bağımsız Milletvekili Duygusal Sönmez, iki yıllık sürecin peşi sıra Milli Emlak’tan kiraladığı 21 bin 595 metrekare fundalık araziyi işleyerek lavanta ve tıbbı nebat dikti. 15 bin lavanta ve 1500 kekik, yoğurt çiçeği ve adaçayından oluşan tıbbi bitkiyi toprakla buluşturdu. Burada yetişen ürünlerin işlenerek Datça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi eliyle hazırlanacak olan Eş Ofisi’nde değerlendirilmesi bekleniyor.

“Amacımız burayı mevki ekonomisine kazandırmak”

Girişimci Mutlak Fert Sönmez, burayı mevki ekonomisine kazandırmaktan belde mutlu olduğunu tabir ederek, “2007 yılından bu yana Datça’da yaşamaktayım. Hükümetimizin Lavanta ve Tıbbi Hoş Kokulu Bitki Yetiştiriciliği’ne verdiği desteklerden haberim vardı. Burası Milli Emlak’a ilişkin 21,5 dönümlük tıpkı arazi. Yersiz aylak tıpkı vaziyetteydi. Buranın kiraya verilebileceğini ve müracaat sonrası izleme etmem gerektiği söylendi. Yaklaşık iki almanak aynı sürecin peşi sıra 6 kamer içerisinde projeyi yapmam şartı ile burayı kiraladım. Geçen Haziran ayında araziyi temizleyerek işe başladım. 15 bin skor lavanta, tahminî 1500 sayı te yoğurt çiçeği, kekik, adaçayı üzere tıbbi bitkiler diktik. Amacımız burayı Datça ve mutluluk ekonomisine vermek. Buraya tıpkı bey ofisi kurup, ürettiğimiz ürünleri kooperatif aracılığı ile satacağız. İlk mehabetli hasadımızı 2024-2025 yıllarında yapacağız.

“Görsel anlamda bura aynı şölene dönüşecek”

Datça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Zeki Karacan, “Datça’ya iyicene benzeri şeyler vermek amacıyla mücahede ediyoruz. Esasta bu araziye tığ dahi hevesli olmuştuk amma biz kooperatif ortağımız Müstakil kanı almasının daha mebzul olacağına değişmeyen verdik. Burası Datça amacıyla değme yönüyle ayrımlı benzeri husus olacak. Görsel anlamda burası bir şölene dönüşecek. Datça’da bir farkındalık oluşturarak hep endemik bitkileri yetiştirmeyi hedefliyoruz. Burada hedeflerimiz gerçekleşirse, burada ayrımsız koca ofisi olacak. Turlar düzenlenip, Datça’ya gelen giden anlamında tıpkı uğrak yeri olacak. Bağımlı bununla beraber ticari değerleri gelecektir. Buradan çıkan ürünleri üstelik kooperatifimiz vasıtasıyla satışa sunacağız” dedi.

Share: