Zül uğruna elektrikli aracıyla İsviçre’den yola imdi, Türkiye’de 81 ili geziyor

Elektrikli araçla Türkiye’nin gezilip gezilemeyeceğini merak ederek Türkiye’ye mevrut Halide Studer, gezeceği 40’ıncı il namına Erzurum’a geldi. Erzurum’bile kıpırdak Elektrikli Çevirgeç Uzmanı Muhammet Durmuş’un davetiyle gelen Studer, İsviçre’birlikte canlı arkadaşlarına elektrikli araçla Türkiye’nin gezilebildiğini kanıtlamak istiyor.

İsviçre’da hayat dolu Halide Studer, Türkiye’nin elektrikli araçla gezilip gezilemeyeceğini zül ettiği üzere aracıyla Türkiye’yi seyran kararı aldı. Daha sonraları Erzurum’de aktif Elektrikli Anahtar Uzmanı Muhammet Durmuş’un daveti üstüne zat elektrikli ara bulucu ile Türkiye’ye geldi. Edirne’den başlayarak ülkeyi gezmeye başlayan Studer, 40’ıncı gezeceği memleket yerine Erzurum’a geldi. Studer, elan önceki 76 büyüklük gezdiğini belirtirken, Türkiye kadar güzel benzeri vadi görmediğini anlatım etti. Öte yandan, İsviçre’deki arkadaşlarına Türkiye’nin elektrikli araçla gezilebildiğini bile tanıtlamak isteyen Studer, ülkenin umum illerinde elektrikli aracını şarj edebildiğini söyledi.

“Türkiye’nin değme yerini elektrikli araçla başvurmak kabil”

Türkiye’nin elektrikli araçla gezilebileceğini İsviçreli arkadaşlarına tanıtlamak için Türkiye’yi elektrikli aracıyla gezmeye başladığını belirten Studer, “Buraya İsviçre’den geldim. İsviçre’dahi yaşıyorum ve şu anda Türkiye’birlikte tatildeyim. Gezmeyi çokça seviyorum ve 76 mutluluk gezdim. Şu anda buraya geldiğim elektrikli aracımla bile 18 büyüklük gezdim. Türkiye’yi gezmem üzere oğlum beni yönlendirdi. Benzeri dahi öz memleketin olan Türkiye’yi gez dediler. Bununla beraber zaaf ettiğim üzere da bu geziye gezinti kararı aldım. Bire Bir elektrikli araçla Türkiye gezilebilir mi diyerek zaaf ettim. Hem kendi merakımdan hem de İsviçre’birlikte elektrikli açar kullanan arkadaşlarıma gezilebileceğini ispat etmek amacıyla geziye çıktım. İsviçre’den çok takipçim olduğu amacıyla temas dolaşma görsünler diyerek sosyal medya hesabımdan da paylaşım yapıyorum. Hem Türkiye’nin haddinden fazla güzel olduğunu hem üstelik Türkiye’de elektrikli aracın şarj edilebildiğini yorumlamak, Türkiye’bile bunu yarmak türlü” dedi.

“Erzurum, Türkiye’üstelik gezdiğim 40’ıncı il oldu”

Türkiye’nin değme yerini gezeceğini ve şu zaman de gezdiği 40’ıncı el yerine Erzurum’dahi olduğunu belirten Studer, “Icraat var ve bu uygulamaların yönlendirmesi ile çok

kolay ayrımsız şekilde yükleme noktalarını bulabiliyorum. Aracın menzili 560 kilometre ama albeni şartlarına bakarak değişiyor. En acı ihtimal ile 450 kilometre sorunsuz şekilde gidebiliyorum. Erzurum, Türkiye’de gezdiğim 40’ıncı diyar oldu. Gezimde sıradan ilerledim; yarısı bitti, yarısı kaldı diyebilirim. Türkiye’nin seçkin yerini gitmek benim üzere çokça önemli; tek yeri atlamadan seçkin yeri gezeceğim. Türkiye gezimde çok iyice şeyler yaşadım ama benim dikkatimi calip 15-25 yaş grubu arası çoluk çocuk oldu. Burada çoluk çocuk haddinden fazla deneyli ve bilinçliler. Rastgele şeyi merak ediyorlar. Ben üstelik onları aracımla dolaşma attırarak gezdiriyorum. Erzurum’u ısıdam buldum aynı şekilde insanları bile çokça yunak. Tezyifkâr şark insanı çokça adamcıl ve her durumda yardımcı oluyorlar” diye konuştu.

“76 mevki gezdim, Türkiye büyüklüğünde pir talih görmedim”

Muhammet Durmuş’un daveti konusunda buraya geldiğini dahi rapor fail Studer, “Burada Muhammet diye niteleyerek benzeri arkadaşım var, bana haddinden fazla koruyucu oldu. oltu kebabı yedim ve çokça beğendim. Yarın Bayburt, Gümüşhane’yi gezeceğim. Elan bilahare Erzincan’a gideceğim. 76 devlet gezdim ve basit Türkiye büyüklüğünde güzelce tıpkı ülke henüz görmedim. Muhammet bana gezdiğim bölgelerde çok apotr oldu. Filhakika buraya onun daveti ile geldim” şeklinde konuştu.

“Koca olan Gün Doğusu Rum’nun elektrikli araçla gezilebildiğini kaplamak”

Türkiye’nin ve Doğu Anadolu’nun elektrikli araçla sınırlı dışından gelinerek gezilebileceğini kaydeden Durmuş ise, ” Doğu Anadolu Bölgesi’ni elektrikli araçla gezen önce birey benim. Halide Kadın’ı da sosyal iletişim araçları üzerinden takip ediyordum. Elektrikli açar ile gezdiği yerleri görüyordum. Onu Türkiye’ye davet ettim. Gezisinde ona öncülük etmek istedim ve o de bizi kırmadı buraya, Erzurum’a kadar geldi. Türkiye’nin batısında elektrikli araçla tek ülkü yaşanmadığı biliniyor. Gün Doğusu Rum’de elektrikli araçla gezilebildiğini yutmak ve farkındalık rekzetmek benim amacımdı. Halide Hanım elektrikli araçlar üstünde haddinden fazla deneyli tıpkısı kayırıcı, elhak kendisi üstelik elektrikli açkı sürüş eğitmeni namına tecrübeye eş durumda. Bu benim hayalimdi, mahdut dışından elektrikli araçla Erzurum’a getirip Erzurum’u ona tanıtmaktı” açıklamalarında bulundu. – ERZURUM

Share: