Vekil Çekicilik, Yusufeli’nin yeni iskân alanında incelemede bulundu

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çekicilik, baraj nedeniyle su altında kalacak Artvin’in Yusufeli ilçesinin yeni iskân alanına taşınmasıyla ilgilendiren, “Kullanılmamış

Yusufeli gençlerin, vatandaşlarımızın, karı kardeşlerimizin mutlu olduğu, spor alanlarında, okullarında ara geçirebildiği, sporlarını yapabildiği, esnafımızın huzurlu şekilde ticaretini yapabileceği tatlılıkla tasarlandı.” dedi.

Bakan Kurum, Artvin Valisi Yılmayan Zirve, DÜRÜST Fırka Genel Başbuğ Yardımcısı Erkan Kandemir, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Ağabey, AK Öğür Artvin Milletvekili Erkan Teber, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca ve değişik ilgililerle

Yusufeli Kaymakamlığında basına vabeste güruh gerçekleştirdi.

Toplantının arkası sıra açıklamalarda kâin Hava, ilçenin sorunlarına çözüm çıkarmak için ayrımsız araya geldiklerini söyledi.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) hem devlet hem da Yusufeli adına çok koskocaman benzeri proje olduğuna dikkati çekici Hava, “Yusufeli’mizi kullanılmamış iskân alanına taşıyacağımız projemizin akıbet sayfasına geldik. İnşallah salı haset iri coşkuyla hem barajımızdaki ilk su tutumu amacıyla, gayrı taraftan dahi yeni yerleşim alanında vatandaşlarımızla hasbihal gelmek, kucaklaşmak üzere Sayın Reisicumhur’mızın teşrifleriyle törenimizi gerçekleştiriyor olacağız.” diyerek konuştu.

Barajın 2,5 milyon kişinin erke ihtiyacını karşılayacağını, bu anlamda büyüklük ve budun dayanışmasının sunma dolgunca örneğinin gösterildiğini vurgulayan Çekicilik, şöyle devam etti:

“Tabii yapmış olduğumuz gerçekte bire bir Türk mucizesi diye rapor edeceğimiz balaban aynı şaheser olacak. Yusufeli’miz geçmiş yıllarda baktığınızda bir nice posta taşınmış. İnşallah bu göç de son olacaktır. Bakir Yusufeli gençlerin, vatandaşlarımızın, hanım kardeşlerimizin mutlu olduğu, spor alanlarında, okullarında geçenek geçirebildiği, sporlarını yapabildiği, esnafımızın huzurlu şekilde ticaretini yapabileceği anlayışla tasarlandı. İnşallah bu projeyi uyarınca vatandaşımıza konfirmasyon edeceğiz. Bu projeye başladığımızda, ‘Nasıl yapacaksınız?’ diye niteleyerek benzeri eleştirileri bugün olduğu üzere mukaddema de duyuyorduk. ‘Yaparız.’ dedik. Sayın

Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde 20 yılda birçok eseri milletimize kazandırdık. ‘Yıpranmamış Yusufeli’ni de barajımızı birlikte yapacağız, konfirmasyon edeceğiz.’ demiştik. Hamdolsun, Çap Su İşlerimiz bu süreci tamamladı. TOKİ’miz kullanılmamış yerleşme alanlarının inşasını tamamladı ve rahat şekilde vatandaşlarımızın nakil sürecini yürüteceğiz.”

Nazır Çekicilik, çalışmalarında güçlerini milletten ve devletten aldıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu dağlar, Fatih Hükümdar Mehmet’in Erzurum üzerinden geçerek Trabzon’u tahsis etmek için defa yürüdüğü alanlar. Gine Kanuncu ve Yavuz’un şarki seferini yapmış olduğu dağlar. Yusufeli’ne baktığınızda, Demirkent beldesine gittiğimizde orada 1549’a varan mazimizi görüyoruz. Kanuni dönemine uzanan aynı camimiz orada ve biz da ecdadımızdan aldığımız değerleri, tarihi eserleri tekrar koruyacak tatlılıkla eskimemiş yerleşme alanının inşasını bütün gelişigüzel gerçekleştiriyoruz.”

Yusufeli’deki çalışmalara değinen Alım, kullanılmamış yerleşim alanında 17 milyon metreküp kazı ve 10 milyon metreküp dolgu yapıldığını anlattı.

3 bin 205 göz yapıldı

Çekicilik, yerleşim alanının 750 bin metrekaresinin yeşil alan olduğunu belirterek, yapılan bakir yapılarla ait şu bilgileri verdi:

“Yerleşme alanında 2 bin 698 basamak, 285 ticari ünite, 37 endüstri dükkanı, 25 yataklı vagon devlet hastanemiz, 24 ve 12 derslikli iki lisemiz, 16 derslikli çığır lisemiz kim burada gençlerimiz meslek sahibi olsunlar diye. Ortaokullarımız, anaokullarımız ve öğrenci yurdumuz var. Burada öğrencilerimiz erinç ve atılganlık süresince eğitimlerini algı. Yine ilçemizin gerekseme duyduğu dispanser, kaymakamlık uyanık komutanlığı, belediye binamız, ilçe binamız, camimiz kim burada bütün vatandaşlarımıza, bölgeye bakım verecek şekliyle planlandı ve yapımı tamamlandı. Su tutulması ile akarsu altında kalma ihtimali olan yerleşim yerlerimiz, köylerimiz var. Orada dahi vatandaşlarımızı yer emniyetli alanlara sezmek amacıyla 521 karye konutumuzun inşasını Çeltikdüzü, Çevreli, Irmakyanı, İşhan, Tekkale ve Yeniköy almak amacıyla köylerimizde tamamladık. Burada hep 3 bin 205 konutumuzu inşallah Sayın Cumhur Reisi’mızın teşrifleriyle vatandaşlarımıza önümüzdeki salı haset doğrulama edeceğiz.”

Yusufeli’bile ticari faaliyetini sürdüren ancak yıpranmamış yerleşme alanında türe sahibi olmayan esnaf için de proje yürütüldüğünü dile getiren Gurur, Artvin İl Hususi İdaresinin 140 dükkan ve uran sitesi inşasını gerçekleştireceğini, çalışmalara tıpkısı kamer ortamında başlanacağını aktardı.

Aynı şekilde aile sahibi olamayan vatandaşlar üstelik bulunduğunu belirten Alım, “Cumhuriyet tarihinin genişlik balaban içtimai konut kampanyasında Artvin’imizde bile vatandaşlarımızdan talepler oldu. Bu talepler çerçevesinde ihtiyaca bakarak bırakmak için 100 içtimai konutumuzun evi sıfır vatandaşlarımızın karı sahibi olabilmeleri amacıyla TOKİ Başkanlığımız eliyle inşasını gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızdan mevrut rica doğrultusunda kuralarımızı koparmak vasıtasıyla projemizi yürütüyor olacağız.” ifadelerini kullandı.

Eskimemiş iskân alanına barhana sürecinde dar gelirli vatandaşlara mahrukat desteği verebilmek üzere Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 10 milyon liralık kaynağın Artvin Valiliğine tahsis edileceğini bildiren Hava, zirai kalkınmayı çıkarmak için köyde yaşayanlar amacıyla da destek sağlanacağını söyledi.

Bakan Gelgel, Yusufeli’nin heyecanla beklediği projenin açılışının 22 Kasım Salı haset Reisicumhur Erdoğan’ın katılımıyla yapılacağını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“21. yüzyılın Türkiye’sinde, Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde eserlerimizi kazandırmaya, milletimize hizmet etmeye bitmeme edeceğiz. Zira Yusufeli’miz değme ant bizim yanımızda oldu, bizi değme devir destekledi. İnşallah burada hayatiyetli bütün vatandaşlarımızın geçim ve cüret içinde yaşayacağı kim tığ Yusufeli’deki proje bittikten bilahare üstelik tek ahit elimizi çekmeyeceğiz. Icap belediyemize gerek kaymakamlığımıza lüzum valiliğimize üstelik her soy desteği vermeye devam edeceğiz. Biz milletimiz ile alay malay güçlüyüz, milletimizin talepleri ihtiyaçları neyse herhangi bir ahit orada olduk, onların yanında olduk ve olmaya dahi bitmeme edeceğiz.”

Yusufeli Belediyesi’ni de musahabe eden Hava, yapımı tamamlanan binaları inceleyerek yetkililerden bilgelik aldı.

Share: