UNESCO’ya aday Nemrut Kalderası’nda göz kamaştıran kar manzaraları

UNESCO’ya namzet Nemrut Kalderası’nda göz kamaştıran kar manzaraları

BİTLİS Bitlis’in Tatvan ilçesinde UNESCO’ya aday gusto harikası Nemrut Kalderası kış güzelliği ile adeta büyülüyor.

Avrupalı Seçkin Destinasyonları Projesi çerçevesinde “mükemmelliyet ödülü” düz ve UNESCO’ya namzet Nemrut Kalderası, yağan karla birlikte tamamen beyaza büründü. Tatvan site merkezine 21 kilometre uzaklıkta mevcut 2 bin 948 rakımdaki Nemrut Kalderası, kar yağışının arkası sıra beyaz örtüyle kaplandı. İlkbahar ve yaz mevsiminde haddinden fazla sayıda kişinin yol uğrağı yeri olan kalderada, kışın birlikte özellikle yılbaşına basit eyyam kala vahim sargı görüyor. Kalderaya süzülmek üzere kar kış dinlemeyen vatandaşlar; virajlı, karlı ve rüzgarlı ayrımsız yolculuğun arkası sıra cesim kaldera görüntüsünü takip imkanı buluyor.

Öte yandan, albeni sıcaklığının sıfırın altında 8 kademe yerine ölçüldüğü bölgede, dağları ve ağaçları şamil beyaz acayip alarga görüntülendi.

2022 yılının serencam günlerinde Nemrut Kalderasını kazanmak istediklerini dile getiren vatandaşlar, “Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Kalderasına geldik. Esasen şehrin tanıtımı için ayda hele Nemrut’a geliyoruz. 2022’nin son günlerinde Nemrut’un sonuç halini fotoğraflamak üzere buradayız. Yalnız ciddi anlamda itici, rüzgar, tipi ve fırtına var. Bundan âlem zirvede durmak zorunda kaldık ve kalderanın aşağısına inemedik. İnsanları buraya Nemrut’a bekliyoruz, gelip bu dünya harikası yeri görsünler. Bizler dahi şehrin tanıtımı için elimizden geleni yapıyoruz” diye niteleyerek konuştular.

Share: