Batman’da üreticilerin kullanımı için 4 üzüm sıkma makinesi hibe edildi

Batman’da üreticilerin kullanımı amacıyla Gercüş Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne 4 üzüm sıkma makinesi armağan edildi.

İl Hususi İdaresi finansmanı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün destekleriyle yardım edilecek 4 üzüm şet makinesinin teslimi için Batman Tarım Yüreklilik Kooperatifi bahçesinde izlence düzenlendi.

Programda üreticilerin kullanımına tahsis edilmesi için üzüm sıkma makineleri Gercüş Ekincilik ve Orman İlçe Müdürü Metin Kaplan’a teslim edildi.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Vazıh, Batman’ın tarımsal potansiyeli erdemli aynı diyar olduğunu belirterek, 1 milyon dönüm mezru ve dikili alanın bulunduğunu söyledi.

Ekincilik alanlarının 174 bin dekarının deste ve bahçelerden oluştuğunu ve bu alanın 60 bin dönümünün bent olduğunu dile getiren Aydınlık, bağların nazik kısmının Gercüş ilçesinde vadi aldığını kaydetti.

Batman’da markalaşan mazrona üzümünün gen olduğunu, hasadın önümüzdeki günlerde başlayacağını anlatım fail Okumuş, pekmez üretimi eden üreticilere yüklenmek için 4 üzüm sıkma makinesi yardım ettiklerini anlattı.

Görgülü, “Burada maksadımız çiftçinin hisse senedi gücüne katkıda yatmak. Çiftçilerimizin henüz temiz ayrımsız yöntemle üzüm sıkmalarına katkı arz etmek amacıyla İl Özel İdaremizin finansmanında 4 üzüm sıkma makinesi atıfet edildi. Üreticilerimize adamakıllı olsun.” dedi.

Share: