Türkiye’ye getirilen Kabe örtüleri Kırıkkale’de sergilenecek

Muhtelif dönemlerde geçer ve Türkiye’ye getirilen Kabe örtüleri, Kırıkkale’üstelik İslami Değerler Külliyesi’nde açılacak Siyer-i Nebi ve Mushaf-ı Kutsi Müzesi’nde sergilenecek.

Eski Suudi Arabistan Cidde Basın Ataşesi Bahattin Akyön’ün girişimleriyle getirilen 18 parça Kabe örtüsü ile Medine’den getirilen kırmızı tuhaf, İslami Değerler Külliyesi’nde müdafaa altında tutuluyor.

Farklı renklerdeki örtülerin yaklaşık 3 ay sonraları vatandaşların ziyaretine açılacak müzede sergilenmesi planlanıyor.

Bahattin Akyön, AA muhabirine, Kabe ve Mekke-i Mükerreme’nin İslam dünyası açısından önemine dikkati çekti.

Orada Müslümanların kıblesi Kabe’nin bulunduğunu dile getiren Akyön, şöyle konuştu:

“Kabe yüzyıllardır bütün insanların ilgisine ve ziyaretine mazhar olmuştur. Kabe’ye yüzyıllar boyu değişik dönemlerde örtüler örtülmüştür. Bunların içerisinde kırmızısı, siyahı, beyazı, sarısı ve kırmızı beyaz olanlar var. Haddinden Fazla çeşitli renklerde örtüler bulunuyor. Elbette ki görev yaptığımız süre içerisinde bizlere mail ilgide bulunan, Kabe’nin anahtarını bulunduran ve Zen Suresi 56. ayetine konu olan Herif Şeybi ailesiyle mümasil tıpkısı dostluk kurduk. Ülkemizi çokça sevdiklerini seçme ant rapor ettiler.”

Akyön, bu dostluğun neticesinde ailenin değişik zamanlarda Kabe’nin konusunda örtülmüş örtülerden kendilerine dürü ettiğini dile getirdi.

“Kabe’da takılı olan örtüleri sergileyeceğiz”

Bunları teşhir etmek amacıyla Siyer-i Nebi ve Kur$An-ı Lahut Müzesi tesis ettiklerini anlatan Akyön, şunları kaydetti:

“İnşallah andıran zamanda bu müzede Kabe’birlikte takılı olan örtüleri sergileyeceğiz. Örtüler beyninde Kabe’nin dört bir tarafında bulunan leşker-rahman, çeri-rahim, ya hayy, ya kayyum, elhamdülillahi rabbil’alemin ve İhlas suresinin bağlanmış olduğu örtüler bulunmakta. Örtüler ortada Kabe-i Şerif’in, Hacer’ül Esved’in üstünde kâin Allahu ekber lafzının olduğu, Kabe’nin içerisinde bulunan yeşil ajur var.”

Ayrımsız örtünün üstelik Medine’den getirildiğini tamlayan Akyön, “Delege Efendimizin kabrinin üstünde olan al ajur birlikte bulunmaktadır. Ülkemize ve ilimize körpe olmasını diliyorum. İnşallah 3 ay kadar ayrımsız müddet içerisinde büyüklerimizi nida ederek serginin açılışını gerçekleştireceğiz. Şu anda müzemizin yapım aşaması tamamlandı, tefrişat aşamasında.” dedi.

Share: