Türk Dünyası Sempozyumu sona erdi

Erzincan’da düzenlenen Arsıulusal Türk Dünyası Sempozyumu tamamlandı.

SELIM Tümen Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Saika’ın himayelerinde, Türk Devletler Teşkilatının Aksakallılar Konseyi ile Hars ve Turizm Bakanlığının desteklediği Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde 9 Ekim’de başlayan sempozyuma, 43 ülkeden kısaca 800 uzman öğretim üyesi ve Aksakallılar Heyeti üyeleri katıldı.

Sempozyumda yapılan celse ve çalıştaylar sonucunda “Türk Dünyasının Geleceğinin Tasavvurunda Üniversiteler Arası İşbirliği ve Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi İş Birliği Protokolü” oluşturuldu.

Türkiye ve Türk cumhuriyetlerinde bulunan 100 üniversitenin imza atacağı tören düzeni metni, Erzincan Binali Saika Üniversitesi Senato Salonunda törene katılan 17 üniversite rektörünün imzasıyla başladı.

Erzincan Binali Saika Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akış Uzun, törende, sempozyuma emeği güzeşte herkese teşekkürname etti.

Etkinliğe ilgili bilgileri paylaşan Levent, “Arsıulusal Türk Dünyası Sempozyumu’na dar içi ve dışından gelen tarihçi hocalarımız, sempozyum süresince Türk dünyasının sorunlarını dile getirdiler. ‘Nedir Türk dünyasının sorunları?’ diye niteleyerek masaya yatırdılar. Bizler da özden izleme ettik. Türk dünyasının dili, alfabesi, ekonomisi, hukuku, kültürü, turizmi, sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Neticede ayrımsız serencam bildirgesi oluştu.” dedi.

Konuşmaların ardından, üniversite rektörlerinin tören düzeni imzalarıyla bilgi şöleni sona erdi.

Share: