Leşker eğlencesinde halay calip arılık işçileri konuştu: “Mehmetçik kardeşimize motivasyon olsun diye niteleyerek halaya katıldık”

Leşker eğlencesinde halay çekici katışıksızlık işçileri konuştu: “Mehmetçik kardeşimize güdeleme olsun diye niteleyerek halaya katıldık”

İSTANBUL Sultangazi’de gübür dercetmek amacıyla gittikleri sokağa leşker eğlencesi dolayısıyla giremeyince halaya katılan saflık işçileri o anları anlattı. İşçiler, “Mehmetçik kardeşimize ayrımsız maneviyat motivasyon olsun, pozitif enerji olsun’ diye halaya katıldık” dedi.

Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde 2481 sokakta geçtiğimiz günlerde Erzincan’a gidecek olan Muhammed Cabar isimli zihayat üzere, arkadaşları kendi aralarında bire bir coşku düzenlemiş, çoluk çocuk, sokağı girişini trafiğe kapatıp çalgı aleti eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başlamıştı. Bu sırada çöpleri almak üzere gelen Sultangazi Belediyesi’nde müteharrik Tahsin Yüksel, Mualla İnan ve Turan Özyer isimli personeller ise sokağa giremeyince, eğlenceyi sökmek istememiş sokağın çöplerini sokak girişindeki yararsız aracına elleriyle taşımıştı. Peşi Sıra işçiler, benzeri süre halay çekerek çeri ile arkadaşlarına moral olan çalışanlar henüz sonraları ise yeniden koşarak kaldıkları yerden işlerine devam etmişti. Sililik işçilerinin oluşturduğu uyumlu görüntüler ise içtimai medyada nazik bandaj görmüştü. Günahsızlık işçileri o anları anlattı.

“Askerimize de maneviyat olsun diye eğlencelerine katıldık”

Halay başı namına raks fail Tahsin Yüksel, “O bölüm iyicene ve heyecanlıydı. Sokağa vira etmek istedik, eğlenceden dolayı giremedik. Gidip çöplerimizi taşıyıp araca attık. Er eğlencesi vardı. Askerimize da maneviyat olsun diye niteleyerek eğlencelerine katıldık. O de halkımızın hoşuna gitti. Düğün olduğu zaman kendimi tutamıyorum lazım istemez, kanımda var” dedi.

Mehmetçiğe maneviyat ve motivasyon olması için halaya katıldıklarını nâkil Yüce İnan ise “Gerçekte biz o bölüm rutin namına çöplerimizi alıyorduk. Bölgeye giremedik. Bölgenin ilişkin reşit olmasından dolayı uzlaştırıcı değişik aynı güzergahta bıraktık. Elle çöpümüzü taşıdık. Çöpü taşıdıktan sonradan arkadaşlara ben söyledim doğrusu ‘Buyurun, tıpkı gidelim. Mehmetçik kardeşimize ayrımsız maneviyat motivasyon olsun, zait enerji olsun’ gibisinden katıldık. Tanrı razı olsun askerimizin annesinden bize vermiş olduğu destekten ortalık zira o de bizi baya gururlandırdı. Asıl habere çıkmanın gururu bile bağımlı bir apayrı oluyor” şeklinde konuştu.

Halay çekip işlerine kaldığı yerden devam ettiklerini anlatan Turan Özyer de “Tığ abilerle her ant olduğu kadar bölgede çalışıyorduk. Leşker eğlencesi olduğunu gördük. Tabi bizde çalışırken eğlenceye girelim tıpkı maneviyat olsun. Hem bile bizi kendilerine yakın hissetsinler. Hizmette andıran davranış iyidir. Esnaflar ve aileler sağ olsunlar, bize çarpık çurpuk gelsin diyorlar. Tığ dahi dedik kim aynı aile ortamı almak şartı ile bizde girelim, eğlenelim. Iştiyak isterdi ki çokça ayrıntılı kalalım fakat espas yoktu. İşimize bakmamız lazımdı. Girdik halay çektik, geldik. Arkamızdan yakarış etmişler, Tanrı razı olsun. İnşallah acele vakitte asker kardeşimiz ailesine kavuşur” dedi.

Share: