Turizmciler Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Kerem Demiryolları (TCDD) Taşımacılık SAVUŞMAK eliyle Ankara-Kars hattında hizmete verilen Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin 12 Mesafe’tan geçmiş başlamasını murat ediyor.

29 Mayıs 2019’da işletilmeye başlanan Turistik Şark Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi yolculuk takvimi belirlendi. Domestik ve ecnebi turistlerin nazik ilgi gösterdiği Turistik Maşrık Ekspresi, eskimemiş dönemde önceki seferini Ankara’dan 12 Antrakt 2022, Kars’tan ise 14 Fasıla 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini tabir ederek, “Maşrık Ekspresi ve Turistik Şarki Ekspresi, Kars ve toprak turizminin heybetli sözleşme kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Şarki Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonraları bölgeye bati yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yiyecek, içmece, konaklama, transfer ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin meyan ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve toprak turizminin alelhusus istemiş olduğu Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerimizin 12 Aralık’tan geçmiş, şita sezonuna girerken kasım ortasında başlaması kesim turizmini daha üstelik rahatlatacaktır.” diye konuştu.

Kentteki ayrımsız otelin müdürü olan Mehmet Esrar üstelik Kars’ın kış turizmine sakil şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin kısa sürede başlaması Kars turizmi açısından çokça majör. Alelhusus Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferleri ne kadar erkene alınırsa turizmi o büyüklüğünde rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki bambaşka benzeri otelin sorumlusu Senem Sun da otel adına tekmil hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Doğu Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şark Ekspresi’nin daha er seferlerine başlamasıyla misafirlerinin sonbaharda birlikte yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, şita turizmi sezonu öncesi cümle hazırlıklarını yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Turistik Maşrık Ekspresi, Ankara’dan akım ettikten sonradan Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: