Trabzonlu tek er bezi üçüzleri ilk kez üniversite eğitimi için ayrılacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) desise sonuçlarına göre değişik bölümleri kazanan Trabzonlu bir tane husye üçüzleri, ilk defa ayrımlı okul ve sınıflarda eğitim bilimi matlup olmanın hüznünü yaşıyor.

Çarşıbaşı ilçesi Çetin Mahallesi’nde zinde 4 çocuklu Musa ve Şaduman Kotbaş çiftinin 17 yaşındaki yegâne husye üçüzleri Burakhan, Düş ve Samet Kotbaş YKS’yi kazandı.

Mezun oldukları Çarşıbaşı Küçük Asya Lisesinde aynı sınıfta terbiye gören üçüzlerden Burakhan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Literatür Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne, Samet Giresun Üniversitesi Görele Fena Hâlde Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümüne, Imge ise KTÜ Arsin Patika Yüksekokulu Çizge Tasarımı Bölümüne yerleşti.

Yaşamları ve eğitimleri boyunca hiç ayrılmayan, birlikte ders çalışıp birlikte baziçe oynayan, demet bahçe işlerinde ailelerine arkalama eden, fındık hasadında fiilen meslek harçlıklarını biriktiren üçüzler, öğrenimleri üzere ilk defa ayrı kalacak.

Samet Kotbaş, AA muhabirine, üniversite öğreniminde kardeşlerinden ayrılacağı amacıyla üzgün olduğunu söyledi.

Kotbaş, “Üçümüz hep bu arada evin ve köyün işlerini yapardık, herkese müzaheret ederiz. Ibret çalışırken, ödev yaparken hep beraberiz. Aramız çok ferah. Şu ana büyüklüğünde futbolu bu arada oynadık, dersimizi beraber çalıştık, ödevlerimizi, ev işlerini hep bu arada yaptık. 17 yıl beraberdik, şimdi üniversitede ayrılacağız.” dedi.

Kardeşlerine üniversite hayatında başarılar dileyen Kotbaş, “Başarılı olacaklarına eminim.” ifadesini kullandı.

Burakhan Kotbaş dahi bu yaşlarına kadar bütün işleri alay malay yaptıklarını belirterek “İlk, mutedil ve lisede bire bir sınıftaydık, birlikte okuduk. İlk defa üniversitede ayrılacağız. Ödevlerimizi bilcümle birlikte yapardık. Ders çalışırken birlikte anca.” diye niteleyerek konuştu.

Imge Kotbaş bile üniversiteyi kazanmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek şunları söyledi:

“Ayrımsız taraftan üstelik üzüntülüyüm. Çünkü beş, ortaokul ve liseyi birlikte okuduğumuz kardeşlerimle ayrı düştüm. Esas ve babamdan ayrı kalacağım üzere da üzgünüm. Ders çalışırken birlikte çalışırdık, ödevlerimizi alay malay yapardık. Ben anlamadığım yeri onlara sorardım.”

“Ilgi bahçede çalıştılar, fındık toplayarak üniversite harçlıklarını da çıkardıılar”

Ata Musa Kotbaş, evlatlarının üniversiteyi kazanmasından çalım duyduğunu vurgulayarak “Ağabeyleri ilahiyat fakültesinde okuyor. Bu yıl üstelik üçüzlerin üniversiteyi kazanması bizi sevindirdi.” dedi.

Sınavlara üçüzlerin gelişigüzel kilolu şekilde fiilen hazırlandığını aktaran Kotbaş şöyle konuştu:

“Çok şükür ben dahi inşaatlarda fiilen onlara destek veriyorum. Okul bittikten bilahare burada fındık işleri başlıyor. Özlük fındığımızı topladılar, anneannesinin fındığını topladılar. Bitişik köylerden yevmiyeyle çalışıp fındık topladılar. Demincek da darülfünun hayatları başlıyor. Ilişki bahçede çalıştılar, fındık toplayarak darülfünun harçlıklarını bile çıkardılar. Elimizden geldiği büyüklüğünde destekçileriyiz, gidebildikleri yere kadar destekçileriyiz.”

Şaduman Kotbaş birlikte temas zaman etkin olduklarını belirttiği çocuklarının üniversiteyi kazanmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu Başkanı Tahsin Yordamlı ise Trabzon ve ülke dışında Çarşıbaşı nüfusuna kayıtlı öğrencilere burs kampanyası yürüttüklerini ifade ederek üçüzlere burs desteğinde bulunacaklarını söyledi.Share: