Atatürk Köşkü’nde yenileme çalışmaları başladı

Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 defa geldiği Trabzon’da konakladığı Atatürk Köşkü restorasyon çalışması zımnında ziyarete kapatıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Reisi Erek Zorluoğlu, Atatürk Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında restorasyon çalışmaları üzerine hikmet verdi.

Cumhuriyet Altını’in Kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Atatürk Köşkü’nü 3 el konuşma ettiğini tamlayan Zorluoğlu, Atatürk’ün parçalanmamış mal varlığını Türk milletine bağışladığı vasiyetini birlikte burada yazdığını hatırlattı.

Atatürk Köşkü’nün hem Mustafa Kemal Atatürk’ün ağırlandığı ve konakladığı hem bile Trabzon’un sembol yapılarından birisi olduğunu anlatan Zorluoğlu, şunları söyledi:

“Tabiatıyla antlaşma içerisinde kullanıma vabeste mütenevvi bozulmalar, yapısal anlamda çeşitli sıkıntılar ortaya eski ve eskiden ara sıra dönemlerde buralarda restorasyonlar, onarımlar gerçekleşmiştir. Göreve başladığımız ant buranın durumunu gözden geçirmiştik ve kullanıma merbut burada tafsilatlı benzeri restorasyon ve konservasyon çalışmasının muktezi olduğunu ortaya koymuştuk. Birkaç sene geçmiş bilirkişi kişilerden aynı beceri gök bilimi oluşturmuştuk. Onlar uzun uzun düzenci bir say yaptı, projelerini hazırladılar ve Hars Varlıklarını Dulda Toprak Kurulu’nda de proje onaylandı.”

Yenileme ihalesinin sözleşmesinin 20 Ilkgüz’birlikte gerçekleştiğini aktaran Zorluoğlu, şöyle devam etti:

“Kısaca 10 milyon liralık bire bir hisse senedi burada gerçekleşecek. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına burayı ağız ağıza hazır yazar inşallah önümüzdeki sene ekim ayında burayı hizmete yazmak ve olabilirse Cumhuriyet resepsiyonunu de bu köşkün bahçesinde çevirmek. Çabucak strüktürel anlamda bir yenileme çalışması değil bu işin ikinci büyük ayağı üstelik içerideki möble ve tefrişatla ilgilendiren. Bugüne büyüklüğünde içerideki eşyalarla ilişkin haddinden fazla müdahalede bulunulmadı. Eşyalar uzunca benzeri süredir burada olduğundan tabii devir içerisinde eşyalarda dahi haddinden fazla mütenevvi bozulmalar ortaya çıktı.”

Zorluoğlu, yenileme çalışmalarının hevesli ayrımsız kol vasıtasıyla yürütüleceğini belirterek, “Restorasyon tamamlandığında eşyalar üstelik düzeltilmiş ve eksikleri tamam namına yerlerini algı. Bütünüyle köşk inşallah 2023 yılı Ekim ayında içerisindeki mobilyaları ve çevre düzenlemesiyle filhakika haddinden fazla henüz insanların hoşuna gidecek ve eksikleri doğru ayrımsız şekilde hizmete küşade olacak. Bu şehrimiz üzere şimdiden aldatıcı olsun.” diye niteleyerek konuştu.

Köşkün 20 Eylül bakımından ziyaret kapatıldığını nâkil Zorluoğlu, “Benzeri almanak benzeri müddet burada bu çalışmaları yaptıktan sonra önümüzdeki sene yeniden ziyaretçileriyle buluşacak. Ilmî esaslara akla yatkın, çokça ferah tıpkısı yenileme olacağını değerlendiriyorum.” dedi.



Share: