Trabzon olgun: Küçükçekmece’de 4 Çağ Süresince Trabzon Rüzgarı Esecek

Küçükçekmece’dahi 4 dönme sürecek Trabzon Günleri, Sefaköy Fevzi Intikal Etmek Meydanı’nda başladı. Küçükçekmece Belediyesi ve Küçükçekmece Trabzonlular Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen festivalin önce gününde Karadeniz’in müstehap sesleri Kültür Uzunlar ve Meram Albayrak fon aldı. Küçükçekmeceliler, sanatçıların söylediği şarkılara horon ve yerel oyunlarla zevcelik etti.

Trabzon’un tarihi, kültürü, lokal yemekleri ve el sanatlarının telaki noktası olan festivalin açılışına, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin beraberinde siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, STK’lar ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı. Başkan Çebi’nin vatandaşlara hamsi ve helva ikramıyla başlayan etkinlik, horon gösterisi ile devam etti.

Hemşehrileriyle Küçükçekmece’da buluşmanın mutluluğunu ve heyecanını dinç Şehremini Kemal Çebi, festivalin açım konuşmasında, “Gururla söylüyorum kim çokça değerli ve bulunmaz aynı ülkede yaşıyoruz. Seçme bölgenin kendine bakarak kültürü, özellikleri var ve bu birikimi derneklerimiz ve sivil topluluk kuruluşlarımız İstanbul’a taşıyor. Sonunda kültürlerin sonsuza arbede yaşamasını sağlıyorlar. İkincisini yaptığımız bu Trabzon Festivali’nin inşallah devamı gelecek. Komşularımız dört dolaşma boyunca burada eğlenecekler, yerel ürünlerin düz aldığı stantları gezecekler ve Trabzon kültürü ile buluşacaklar. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Küçükçekmece Trabzonlular Derneği Başkanı Koruyan Şirazi Kaba ise “Derneğimiz ve Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu ikinci buluşmamızda gine benzeri arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hemşerilerimizin sorunlarına benzeri nebze de olsa yardım sunmayı hedefliyoruz. Belediye Başkanımız Kemal Çebi’ye desteklerinden muhit teşekkürname ederim” diye konuştu.

25 EEYLÜL’E KADAR SÜRECEK

22-25 Ilkgüz 2022 tarihleri ortada Sefaköy Fevzi Yakalamak Meydanı’nda sürecek Trabzon Festivali’nde Onay Şahin’den, Imge Polat’a, İsmail Türüt’ten Erkan Yeşilyurt’a Karadeniz müziğinin müstehap sesleri, Küçükçekmecelilerle buluşacak. Trabzon’un tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılacağı festivalde, halk sanatları ve hediyelik eşyalardan oluşan stantlar birlikte düz alıyor.

Share: