Suudi Arabistan Parlamentolar Arası Hukuk Grubu, Riyad’ta temaslarda bulundu

Suudi Arabistan Parlamentolar Arası Hukuk Grubu üyeleri, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta temaslarda bulundu.

Şura Meclisinin Twitter hesabından yapılan açıklamaya bakarak, Şura Meclisi Başkanı Abdullah bin Muhammed bin İbrahim Aldatma herif-Şeyh, Parlamentolararası Hukuk Grubu Başkanı SELIM Fırka Şanlıurfa Saylav Halil Özcan ve beraberindeki heyeti ağırladı.

Görüşmenin ardandan Suudi Arabistan Parlamentolar Arası Hukuk Grubu’nun Suudi Arabistanlı üyelerle yaptığı toplantıda, Şura Meclisi ile TBMM arasındaki sürekli iletişimin ve iki ülfet heyetinin rollerinin etkinleştirilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Parlamenter ilgiler özellikle kalkışmak için tamlık alanlarda ortak demet alanına giren birçok konunun tartışıldığı toplantıda ayrıca iki mevki arasındaki hareket birliğini henüz açık şümul vurmak için değişik alanlarda ilişkileri açık artırma yolları de ele alındı.

Yeni oturumuna 16 Ekim’üstelik başlayan Şura Meclisi’ni sıkıntılı dışından konuşma fail ilk heyetin Türkiye – Suudi Arabistan Dostluk Grubu olduğu bile belirtildi.

Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda birlikte görüşmenin dostça ve içtenlikle tıpkı şekilde olduğuna bel edildi.

Milletvekili Halil Özcan da içtimai medya hesabından yaptığı açıklamada, “Görüşmemizde dost ve ahi iki mevki olan Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini ele aldık.” ifadelerini kullandı.

Ülfet grubunun toplantısının peşi sıra TBMM ile Şura Meclisi dostluk gruplarının üyeleri, Suudi Arabistan’birlikte durma eden Türk vatandaşları ile Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliğinde benzeri araya geldi de kaydedildi.

Türkiye – Suudi Arabistan Hukuk Grubu üyelerinin, yarın Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığındaki temaslarının peşi sıra Cidde kentine geçmesi bekleniyor.

Heyette Özcan’ın birlikte MHP Umumi Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yaşar Sebep, AK Öğür Konya Saylav Tahir Akyürek, Trabzon Mebus Bahar Ayvazoğlu, Mersin Milletvekili Ulu Halk Sivri ve Bitlis Milletvekili Cemal Taşar bulunuyor.

Share: