TDP Genel Başkanı Sarıgül, Kastamonu’da konuştu Açıklaması

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Umumi Oturmuş’ndaki konuşmasına ait, “Avrupa’nın şopar çocuğu Yunanistan’a Mürekkep Milletlerde vacip ders verilmiştir.” dedi.

Kastamonu E Tipi Sınırlanmış ve Boş Ceza İnfaz Kurumu önünde matbuat açıklamasında kâin Sarıgül, 61 cezaevinin önünden af çağrısı yaptıklarını belirtti.

Kovid-19 dolayısıyla acul anlık yapıldığını ve gözden kaçan gâh konular olduğunu gelecek süren Sarıgül, “Bu şans mahkumları için, el birliği hukukunun yeniden tahsis edilmesi amacıyla, toplumda yıpranmamış ayrımsız kaynaşma, toplumda inşallah yeniden bir sulh olması amacıyla bilcümle siyasi partileri sosyal barış ve muadele hukuku amacıyla affet Türkiye’m kampanyasına bindi vermeye davet ediyorum. Bu noktada Milliyetsever Hareket Partisinin ve Demokratik Sol Partinin atmış olduğu aşama akıbet basamak değerlidir.” diyerek konuştu.

Bir basın mensubunun “Altılı Ganyan masanın HDP’ye vekillik vereceğiyle ilgili tartışma başladı, partinizin bu konudaki düşüncesini öğrenmek istiyoruz?” sorusu üstüne Sarıgül, şunları kaydetti:

“Türkiye Değiş Partisi olarak siyasal partilerle teşrikimesai ve çetin birliği her zaman yapılmasından yanayız ama Türkiye Değişim Partisi olarak yapacağımız teşrikimesai ve dokunaklı birliği değme ant atalarımızın, dedelerimizin, ecdatlarımızın kanlarıyla oluşan ay açık bayrağımızdan yanadır. Herhangi Bir ahit Türkiye Değiş Partisinin yapacağı iş birliği toprağımızdan yanadır. Hudut ve alem birliği diyen bir nice politik partiyle görüşmelerimize devam ediyoruz ama siyasi partiler arasındaki iş birliğini ve yavaş birliğini yadırgamıyoruz.”

Gündeme ait değerlendirmelerde kâin Sarıgül, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun, 2019’bile yaptığı matbuat açıklamasında, Efdal Seçme Oturmuş (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanmasıyla ait, kendisinin de uray başkanlığı yaptığını hatırlatarak, belediye başkanlarının umumi siyasete haddinden fazla çok girmemesi gerektiğini söyledi.

Seçme bittikten sonradan sandıktan çıkan iradeye gocunmak yaşamak gerektiğini tamlayan Sarıgül, “Belediye başkanlarıyla herhangi bir dakika iddialaşmak, uray başkanlarını seçkin dakika yargıya atmak, belediye başkanlarının düzentileme şevkini kırmayı da biz akilane bulmayız. Türkiye Değiş Partisi olarak inancımız, sandığa ve milletin oylarına ocumak duymaktır.” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Yunanistan üstüne çift taraflı oynadığını ve Yunanistan’ı benzeri eyaleti namına gördüğünü dile getiren Sarıgül, Reisicumhur Erdoğan’ın Mürekkep Milletlerin 77. Genel Kurulu görüşmelerinde yaptığı konuşmaya bel ederek, şunları kaydetti:

“NATO de Amerika’nın adeta benzeri aparatı durumunda. Amerika Bir Devletleri’ne Kastamonu’dan sesleniyorum, ayrıcalıklı tutumunuzdan vazgeçin. Madem Kıbrıs Rum kesimindeki ambargoyu kaldırıyorsunuz, o ant Kıbrıs Türk kesimindeki ambargoyu birlikte kaldırmanız geçişsiz. NATO ve Amerika Yunanistan’a imtiyazlı davranıyor. Birleşmiş Milletlerde Sayın Cumhurbaşkanı’nın yapmış olduğu müracaat, alelhusus Kıbrıs Rum Kesimi’nin tanınmasını kınaması, NATO’nun yaptığı ayrıcalıkları gündeme getirmesi Türkiye Cumhuriyeti namına bize şunu gösteriyor; Biz bağırsak politikada ayrımlı şeyler düşünebiliriz, sağlıkta, eğitimde, ticarette, engellilerde, emeklilerde, öğretmenlerde ayrımlı şeyler düşünebiliriz ama dış politika söz konusu olduğu antlaşma Türkiye Değiş Partisi namına değme devir devletimizin yanı sıra onurla ve gururla vadi alırız. Çünkü Türkiye Değişim Partisi amacıyla evvel devletimiz sonra partimiz gelir. Bu nedenle, Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan’a Birleşmiş Milletlerde mukteza öğüt verilmiştir.”

Sarıgül, konuşmasının peşi sıra şehir merkezinde esnafı musahabe ederek, vatandaşlarla ışık çektirdi.

Share: