Şüheda Imar Tren İstasyonu’nda dualarla anıldı

Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde “Osmaniye Şehitlerine Yürüyor” programı Mamure Tren İstasyonu’nda gerçekleştirildi.

Martir Kaymakam Saim Koca Dağı’ndan tören alanına kadar yol yapan keşşaf grupları ve atlı grupları Vali Erdinç Yılmaz, Belediye Reisi Eder Esmer ve sair protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Osmaniye Belediyesi organizasyonunda Osmaniye Valili öncülüğünde Ümran tren istasyonunda planlı aktiflik saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Ardından Utku Camii İmam Hatibi Mahmut Durmuş Kuran-ı Cömert okuyup akabinde Türki mealini açıkladı. İl Müftü Yardımcısı Muhammet Değirmenci yoluyla şehitlerimiz için dua yapıldı.

Okunan duaların peşi sıra Sivil Toplum Kuruluşları adına Osmaniye Ekin Danışma Zaman Turizm Derneği Başkanı İsmet İpek günün fehva ve önemini tamlayan bir meşveret yaptı. İpek konuşmasında, ‘Martir Saim satış özellikle görünmek amacıyla şehitlerimizin manevi nezdinde hem milli mücadelenin gururunu hem birlikte 100. Yılını kutlayacağımız Cumhuriyetin coşkusunu yaşıyoruz.’ Dedi.

Osmaniye şehitlerine yürüyor programında mütekellim Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmayan; “Tarihi kahramanlıklarla mahmul bu milletin, tarihe cephe veren mücadeleleri olmuştur. Tarihin unutmadığı mücadelelerden birisi de Ümran katar istasyonunda Ilçebay Saim Komutan ve arkadaşları tarafından verilmiştir. O kahramanlar martir oldu bu vatanı bize bıraktı. Bize düşen yer oylumlu görevlerden biri bu kahramanlarımızı katiyen unutmamak. Güzeşte yıl aldığımız kararla adını baştan sona hatırlayacağımız Şehit Kaymakam Saim As Dağı adını belediye başkanımızın de destekleriyle verdik.” İfadelerini kullandı.

Törenin sonuç bölümünde Ümran şehitler anıtına karanfiller bırakılarak, dualar okundu – OSMANİYE

Share: