Cezayirli doktora öğrencileri Bartın Üniversitesinde araştırma çalışmalarına katıldı

Cezayir’de kâin iki üniversitenin bazen doktora öğrencileri, Bartın Üniversitesinde (BARÜ) bilimsel araştırma çalışmalarına katıldı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya bakarak, Cezayir’deki Mohamed Boudiaf-M’sila ile Oum Ahali Bouaghi üniversitelerinin doktora öğrencileri Ben Si Said Zineb, Hadjer Keria, Khouloud Kamel, Fatima Zohra Kabani ve Amina Boumaaza, alanlarıyla ilişkin araştırmalarını bitirmek üzere BARÜ’ye geldi.

Konuk araştırmacılar, kendilerine verilen araştırı bursuyla geldikleri BARÜ’de, Bartın Orman Fakültesi ile İktisadi ve İdari Ulum Fakültesinde arsıulusal eş çalışmalara katılarak deneyim paylaşımı yaptı.

Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, Cezayirli araştırmacıları ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

İki ülke beyninde yükseköğretime dayalı işbirliklerini pekitmek için atık adımların heybetli olduğunu vurgulayan Etraflı, şunları kaydetti:

“Uluslararasılaşma noktasında heybetli adımlar atan, millî ve uluslararası sıralamalarda seçme sabık periyot yerini daha yukarılara taşımayı başaran üniversitemiz, bu noktada üstelik çabuk adımlar atmıştır. İki ülkenin yükseköğretim alanına dair ilişkilerin kalitesinin artırılmasını hedeflediğimiz bu süreçte, Cezayir’den araştırmacılarımızla bilimsel araştırmayla ilişik konularda bol toplantılar gerçekleştirdik. İki ülkenin kalkınma hedeflerine yönelik çalışmalarımızla kazanımlarımızı geleceğe atmak adına gayretlerimiz devam edecektir.”

Share: