Söylence pehlivan Hüseyin Akbaş’ın memleketinde bakir şampiyonlar yetişiyor

Tokat’ın Almus ilçesine sınırlanmış Çevreli Beldesinde kâin Hüseyin Deniz Kazı Güreş Eğitim Merkezi’nde, geleceğin olimpiyat ve acun şampiyonları yetiştiriliyor.

Dört dünya şampiyonluğu, iki dünya kupası birinciliği ve metin çokça önemli başarısı bulunan söylence güreşçi rahmetli Hüseyin Deniz Kazı’ın memleketinde torunlar güreş sporuna rabıt gösteriyor.

Hüseyin Deniz Kazı’ın adının verildiği güreş yetişek merkezinin 25 minik ve gailesiz pehlivanı, gelecekte kazanacakları kızıl madalyalar için antrenmanlarını gece gündüz sürdürüyor.

Şimdiden dokuz canlı haddinden fazla başarıya imza atan minik ve canlı sporcular, bu yıl bir nice köklü büyükşehir ve şehir kulübünü geride bırakarak topluluk halinde 11 gözyaşı şeş Türkiye 3’üncüsü oldu.

Türkiye Güreş Federasyonunun düzenlediği 11 Gözyaşı Altı 2022 Türkiye Şampiyonası’nda Bursa ve Balıkesir kulüplerin peşi sıra takım halinde 3’üncülük elde fail Hüseyin Akbaş Güreş Eğitim Merkezi’nin 15 yaşındaki 3 gailesiz pehlivanı ise kısa müddet ilk Afyonkarahisar ve Ankara’daki güreş kulüplerine transfer edildi.

Küçük benzeri beldede güreşe adını yazdırmak talip sporcular, antrenörleri Aziz Erdoğdu’nun nezdinde seçkin periyot kestirmece 2 saat egzersiz yapıyor.

Geleceğin şampiyonlarına Almus Kaymakamlığı ve Çevreli Yer Belediyesi birlikte destek veriyor.

Seyhan: “Kardeşlerimiz çok kısık faaliyet gider ediyor”

Almus Kaymakamı Tarık Buğra Seyhan, AA muhabirine, ilçelerine vabeste Çevreli Beldesinin tıpkısı güreş memleketi olduğunu söyledi.

İlçede gençlerin genellikle güreş sporu ile uğraştıklarını tamlayan Seyhan, “Epey buradaki pehlivan kardeşlerimiz çok bunaltıcı emek gider ediyor. en son 3 güreşçimizden 2’sini Ankara’ya, birini ise Afyonkarahisar’a gönderdik. Her sene ortalama iki sporcumuzu nazik kulüplere ve olimpiyat merkezine gönderiyoruz.” dedi.

Ilçe ve Çevreli Belediyesi olarak güreşe destek verdiklerini vurgulayan Seyhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çokça fedakar tıpkısı spor camiamız var. İlçe Deneyimsizlik ve Spor Müdürümüz pehlivan. Antrenörümüz olan Ermiş Hoca’mız çocuklarla evladı üzere ilgileniyor. Tığ dahi katkı sunarak bu kardeşlerimizin motivasyonunu erdemli tutmaya çalışıyoruz. Bunlar kol işi. Muvaffakiyet bile bu şekilde geliyor. Salim olsun belediye başkanımız Sadi As burada sporcularımıza değme cins imkanı sağlıyor. Türkiye’birlikte böyle aynı kasaba olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Çevreli Beldesi güreşle müsemma. Hüseyin Deniz Kazı’ın ismine yerinde şekilde güreşçi potansiyeli var. Şu beldemizde hiçbir ayak yoktur kim dizin güreşle çalışır olmasın. Cümle pekâlâ güreşle iştigal etmiş durumdadır burada. Bu anlamda tığ da ulama sunarak gençlerimizi elan gani yerlerde görmek istiyoruz. Acun şampiyonu, olimpiyat şampiyonu olarak beldelerine dönmelerini istiyoruz. Tabiatıyla buraları da unutmamalarını istiyoruz. Bu dahi ahde vefa. İnşallah buradan nice Hüseyin Deniz Kazı’lar çıkaracağız. Bunun bilinci ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Hüseyin Deniz Kazı’ın mirasına beldede erbap çıkıldığını anlatım fail Seyhan, “Sahip çıkmanın ötesinde henüz ileriye götürme hususunda konkur içerindeler. Burada 25 büyüklüğünde öğrencimiz var. Bu aynı gelişigüzel zaman artarak bitmeme ediyor. Güreşçilerimizin amacı benzeri Hüseyin Akbaş olabilmek. Bu şuurla burada antrenman yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çevreli Belediye Reisi Sadi Soysal de “Kaymakam Koca’e çok teşekkürname ederim. Bize seçkin antlaşma destek oluyor. Bura acun şampiyonu Hüseyin Deniz Kazı’ın beldesi. İnşallah birçok Hüseyin Deniz Kazı’lar buradan çıkacaktır, Buna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Minik sporculardan Garaz Yılmayan, güreşte Hüseyin Akbaş kabilinden böke doğmak istediğini dile getirirken, Ahmet Deniz Kazı de efsane pehlivan Hüseyin Akbaş’ın akrabası olduğunu belirtip, onun izinden yürümeye çalıştığını aktardı.

Share: