Siyanür Sızıntısı Yaşanan Değerli Madeninde Sezinleme Işleyen Bilirkişilere “Görevi Kötüye Istimal” Suçlaması

Erzincan İliç ilçesinde siyanür sızıntısı yaşanan değerli madenine cebin hususiyet mücadelesi veren Sedat Cezayirlioğlu, madenin kapatılması amacıyla açtığı davanın bilirkişileri hakkında, “gerçeğe aykırı anlatım hazırladıkları” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Erzincanlı Sedat Cezayirlioğlu’nun, İliç’te siyanür sızıntısı yaşanan eroin ocağına alın hususiyet mücadelesi sürüyor. Cezayirlioğlu, eroin ocağına cebin açtığı sevgili kapsamında 6 Orak Ayı 2022 tarihinde ocağa gelerek tetkik fail bilirkişiler için, görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla İliç Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Sedat Cezayirlioğlu’nun avukatı İsmail Hakkı Atal, madenin kapatılması talebiyle açtıkları davada iki bilirkişinin verdiği raporun gerçek dışı olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

“gerçeğe aykırı ehlivukuf raporu tahsis etmek ve görevi kötüye bağışlamak suçlarından savcılığa şikayet ettik. Neden? Çünkü ziraat bilirkişisi, tekraren bizim tanıtlama ettiğimiz Sabırlı Deresi’ni, cari bire bir öz olduğunu görüntülü olarak kanıtlama ettiğimiz halde, raporunda ‘kuru dere’ adına gösterdi.

Yine tıpkı ziraat bilirkişisi, ‘zeminde oluşması muhtemel yüzey akışı izine rastlanmamıştır’ diye Anagold şirketini tezkiye gayretine girdi. Halbuki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 8 Ağustos 2022 tarihinde Sedat Cezayirlioğlu’nun yazdığı yazıya verdiği cevapta, burada zehirlenmiş toprakların taşındığını belirtmişti. Çevre ve Kentçilik Bakanlığı siyanür ile zehirlenmiş toprakların taşındığını belirtirken tarım bilirkişisi, güya burada tek akış kaba gibi gerçek dışı rapor düzenliyor.

Diğer marifet bilirkişisi ise siyanür sızıntısının maden sahasının içinde kaldığını bildirme etmiş ve biber dolması beyanda bulunmuş. Halbuki Kasaba ve Kentçilik Bakanlığı, 28 Temmuz 2022 tarihli yazısında, siyanürün maden alanı dışına taştığını bildirme etmiş. Devletin özlük bakanlığı siyanürün maden sahası dışına taştığını bildirme ediyor amma bilirkişi, kraldan haddinden fazla kralcılık yapıyor ve cürüm işliyor. ‘Siyanür dışarıya taşmamıştır’ diyor.”

Sedat Cezayirlioğlu ise siyanür sızıntısının ardından faaliyeti durdurulan madenin ayrımsız an evvel faaliyete geçirilmesi üzere belli tıpkısı bölgenin ıslahının yapıldığını savunarak, “15 Eylül’e açmayı planlıyorlar. Vatansever milyonlarca eş adına duyuruyorum. O şekilde madeni açarsanız, baraja mail, 250 metre; vadi altı suları kâin, o sularla şu anda filhakika siyanür Fırat Nehri ve barajına karışıyor” dedi.

NE OLMUŞTU

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik Sanayi ve Tecim AŞ’nin işlettiği değerli madeninde, Haziran 2022’de siyanür sızıntısı yaşanmış; Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle madene 16,4 milyon liralık para cezası kesilmişti. Vekâlet, madenin faaliyetini durdurmuştu. Avukat İsmail Hakkı Atal, büyük bir kıran yaşanmaması üzere madenin kapatılması gerektiğini belirterek, “Burada meydana gelebilecek bire bir yer sarsıntısı sonucunda bu siyanürlü 66 milyon ton, Anagold madeninin atığı siyanürlü üzücü Fırat Nehri’ne karışacak olursa Harran Ovası biter, Keban Barajı, Atatürk Barajı biter” açıklamasını yapmıştı. Ortaklık, Atal’ın iddialarını reddetmişti.

Ortaklık sızıntının akarsu kaynaklarına karışmadığını savunurken 20 titrem siyanürün suya karıştığı gelecek sürülmüştü.Share: