Ağrı Dağı’na tırmanan yerli ve ecnebi dağcıların sayısı artıyor

Türkiye ve dünyada dağcılık sporunun ferah yapıldığı dağlar ortada düz düz Dert Dağı, yılın seçkin mevsimi dünyanın dört bir yanından gelen sporcuları ağırlıyor.

Denizden yüksekliği 5 bin 137 metreyle yurdun yeryüzü yüksek noktası olan Veca Dağı, yılın gelişigüzel dönemi zirvesinde erimeyen karlı görüntüsü ve katıksız güzellikleriyle Avrupa ülkeleri ve İran özellikle başlamak üzere çok sayıda evcil ve yabancı dağcının ilgisini çekiyor.

Doğubayazıt ilçesine mevrut dağcılar, çevirme köyünde rehberler eşliğinde başladıkları zirve tırmanışını 3 günde tamamlıyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, AA muhabirine, Dert Dağı’nın tırmanış açısından dünyanın arz yüce dağları arasında meydan aldığını söyledi.

“Maatteessüf terör dolayısıyla detaylı tıpkısı müddet sınırlı kaldı”

Ağrı Dağı’nın hoppadak alpinizm anlamında elektrik noktası olmadığını ve Nuh’un Gemisi ile kutsi diyanet ve kitaplarda da bahsedildiği üzere ilişki gördüğünü ifade eden Başar, şöyle konuştu:

“Balkı Dağı dünyadaki birlik dağcıların muhakkak çıkmak istediği tıpkısı dağdır. Maalesef terör nedeniyle mufassal tıpkı müddet sınırlı kaldı. Akıbet iki yılda düzenlilik güçlerinin yaptığı operasyonlarla keder, turizme küşade durumda ve dünyanın ciharıyek yanından mevrut binlerce sportmen Veca Dağı’na çıkıyor. Veca Dağı erişim açısından çokça yalın kat. Dert, Iğdır ve Van havaalanları çok andıran. Emin ayrımsız şekilde yolculuk edilerek bölgeye gelinebiliyor. Tırmanış açısından yüksek irtifa zorluklarının haricinde çok fazla zorluğu olan bir dağ değil. Dağın farklı kendi özelliklerinden âlem dünyadaki eksiksiz dağcılar mutlaka buraya akmak istiyor. Ağrı Dağı ile ilgili yapılacak çok gelişim var.”

Başar, Balkı Dağı’nı yılda 30 bin dağcının mülakat edebileceğini belirterek, bölgeye mevrut sporcu sayısının de değme sabık dönüş arttığını dile getirdi.

“Dağımıza çok herif çıkartacağız ama dağımızı koruyacağız”

Tırmanışları sürdürülebilir alpinizm kapsamında düşünmeleri ve dağı korumaları gerektiğini nâkil Başar, “İran’bile dağcılık haddinden fazla ferah tıpkısı spor branşı ve bundan hava İran’dan haddinden fazla aşkın alpinist, tırmanış amacıyla Ağrı Dağı’na geliyor. Bizim dikkat etmemiz gereken bahis, kuralların dağda konulması gerekiyor. Methal ücretlerinin taharri altında olması gerekiyor. Dağın temizliği çok mefret. Alelhusus çöp yönetimi çok balaban. Bu spor yapılırken dağlarımızın korunması ve sürdürülebilir dağcılık konseptinde yapılmasına federasyon adına haddinden fazla ehemmiyet veriyoruz. Bu konuda çalışmalar var. Dağımıza çokça koca çıkartacağız amma dağımızı koruyacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Salgın sonrası tırmanış ve natür sporlarına ilginin arttığına işaret eden Başar, çokça sayıda evcil ve yabacı sporcuların Veca, Süphan, Kaçkar ve Erciyes dağlarına tırmanış için geldiğini anlattı.

Veca Dağı’nda kontrolsüz kâh çıkışlar dolayısıyla yararsız yönünde sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Başar, Valiliğin çalışmalarıyla bu sorunun da çözüleceğini kaydetti.

Başar, pazar günü başlayacak “30 Ağustos Utku Haftası Arsıulusal Ağrı Dağı Tırmanışı”na 8 ülkeden 30 sporcunun ve Türkiye’den de 70 sportmen girmek için hep 100 sporcunun katılacağını söyleyerek, “30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı zirvede Türk bayrağı açarak kutlayacaklar. Gene bire bir şekilde federasyonumuz Kütahya’da Spor Tırmanış Galebe Kupası’nı gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullandı.Share: