Sigortacılıkta akçasal sınırların artırılmasına ait beyanat

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Fal Kurumu, Sigortacılık Kanununun 30 uncu maddesinin on ikinci ve on beşinci fıkralarında belirtilen parasal sınırların artırılmasıyla ilgili bildiri yayımladı. Resmi Gazete’de meydan düzlük tebliğde, yürürlük tarihi olan 1 Mayıs’tan itibaren Sigorta Berkitme Komisyonuna yapılan maraza başvuruları amacıyla baştan belirlenmesiyle ilişik esaslar düzlük aldı.

Tebliğe bakarak bakir parasal sınırlar şu şekilde belirlendi: 

BAP 3- (1) Sigorta Sağlamlaştırma Komisyonuna başvurusu yapılan sekiz bin Türk Lirasının altındaki uyuşmazlıklar hakkında verilen yargıcı kararları kesindir. Sekiz bin Türk Lirası ve elan üzerindeki uyuşmazlıklar için verilen hakem kararlarına cebin Sigorta Berkitme Komisyonu gözetiminde itiraz edilebilir.

(2) Sigorta Takviye Komisyonuna yapılan yüzyedi bin Türk Lirasının üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında itiraz üzerine sunulan yargıcı kararları üzere temyize gidilebilir.

(3) Sigorta Takviye Komisyonuna yapılan yirmidört bin Türk Lirası ve üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında yıldız bilimi teşekkülü zorunludur.

Tebliğin 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceği ve yürütmenin Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Aranjman ve Denetleme Kurumu Başkanı tarafından sürdürüleceği bildirildi. 

Trafik sigortasına gelişigüzel ay remiks yapılacak

 

Share: