Yeni düzenlemelerle BES rekora koşacak

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Ferdî Tekaütlük Sistemi’nin (BES) yapılan bakir düzenlemelerle gelişigüzel tasarrufun merkezi haline geldiğini belirterek, “BES ve Kendi Kendine Iştirak Sistemi’ndeki (OKS) bütün delege sayısının 17 milyona, hep görüntü büyüklüğünün ise 500 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Benli, yaptığı yazılmış açıklamada, TBMM’birlikte kabul edilen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Envestisman Sistemi’ne müteveccih değerlendirmelerde bulundu.

Bireysel Tekaütlük Artırım ve Envestisman Sistemi Kanunu’ndaki değişikliklerin Meclis’te akseptans edilmesiyle sistemde kâin ve sisteme kullanılmamış katılma hakkı elde fail vatandaşlara sunulan balaban fırsatlara değinen Benli, BES’in bütünsel yapıya kavuşarak “tasarrufun merkezi” haline geldiğini vurguladı.

Benli, şunları kaydetti:

“Yüzde 25 devlet katkısının yüzde 30’a çıkarılmasının beraberinde bakir düzenlemeyle hayatımıza giren; tek seferde şişko yardım paylarına ödenecek kerem katkısının yıllara sari verilmesi, OKS’bile 45 gözyaşı sınırının kaldırılarak talep edenlere sisteme giriş imkanı tanınması, bölümsel çekiş ve temlik imkanı tıpkısı bilcümle namına düşünüldüğünde sektörümüze ciddi katacak gelişmeler. Bu doğrultuda, eskimemiş elçi sayısının artmasını, yüzdelik 30’a yükselen fehamet katkısından intikal etmek amacıyla katkı payı ödemelerinin yükselmesini bekliyoruz. 2021’in mayıs ayında uygulanmaya başlanan 18 yaş altı BES’e olan ilginin sonucunda sene süresince 18 gözyaşı altı katılımcı sayımızın de 1 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Sonunda BES’teki bütün elçi sayısının 17 milyonu aşmasını, bütün fon büyüklüğünün üstelik 500 bilyon TL’ye ulaşmasını öngörüyoruz.”

“Böylesine hararetli destek başka hiçbir ülkede yok”

Atilla Benli, kanundaki genişlik şanlı değişikliğin heybet katkısının yüzdelik 30’a yükseltilmesi olduğunu vurguladı.

“Heybet katkısının bilcümle katılımcılarımız için yüzdelik 30’a çıkarılması, sistemimize olan güvenin ve tasarrufların artırılmasına verilen önemin işaretidir” ifadesini kullanan Benli, bu gelişmenin, tüketimden tasarrufa geçişin ve sistemdeki tasarrufları kısık oranda artırmanın aynı adımı olacağını kaydetti.

Benli, 2022 yılında asgari ücretin brüt 5 bin 4 liraya yükselmesi ve oran katkısının yüzdelik 30’a çıkarılmasıyla ululuk katkısı arka limitinin 18 bin 14 liraya ulaşacağını, otomatik paydaşlık sisteminde da sözleşmesi olan katılımcıların toplamda 36 bin TL celal katkısından faydalanabileceğini aktararak, “BES’e devletin böylesine kıpırdak desteği dünyanın ayrıksı tek ülkesinde namevcut. Bu desteğin tasarruf bilincine çok yetişkin etkisi olacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

BES’te eskimemiş dönemde diğer balaban yeniliklerden birinin birlikte 45 gözyaşı eğin çalışanlara OKS’ye girme hakkının tanınması olduğuna bel eden Benli, “45 yaş üzerinde çalışanlardan OKS’ye girebilme yönünde çok arzu aldık. Bu talebin karşılanması sistemin gelişmesi kapsamında haddinden fazla zer. Sektörümüzü şişirmek ve Türkiye ekonomisine katkımızı artırmak istiyoruz. Yıpranmamış düzenlemelerle verilen umum imkanlar bu açıdan haddinden fazla koca.” ifadelerini kullandı.

BES, hayat boyu yanınızda olacak ayrımsız “kumbaraya” dönüşüyor

TSB Başkanı Benli, yaşam standardının tekaütlük döneminde korunabilmesi amacıyla sistemde kalmanın çok cesim olduğunu vurgulayarak, yeni dönemde bu yönden en cesim yeniliğin ise katılımcılara kısmi çekiş hakkının tanınması olduğunu bildirdi.

Katılımcıların bölük alımı, dünyaevi ve terbiye gibi durumlarda oluşacak ihtiyaçlarını diremek amacıyla BES’teki kül birikimlerini almaları adına “kısmi çekiş hakkı” ile bir doğruluk kaybına uğramadan tasarruf edebileceklerine dikkati calip Benli, yeni aranjman ile sistemin sahn boyu geçer avantajlı tıpkı repertuvar kumbarasına dönüşerek henüz aşkın bandaj göreceğini belirtti.

Bu yıpranmamış hakkın; sisteme olan bağ ve taleple bu arada sistemde kalıcılığı birlikte önemli ölçüde artıracağının öngörüldüğünü aktaran Benli, katılımcıların BES’teki tasarruflarının kesintisiz sürmesini sağlayacak ayrımsız sair heybetli düzenlemenin üstelik BES birikimlerinin temlik edilebilmesi olacağını kaydetti. Benli, bu düzenlemenin amacının, katılımcılara BES birikimlerini temlik ederek makul koşullarda krediye erişim imkanı tanınması olduğunu kaydetti.

6 soruda BES’te kullanılmamış cesamet katkısı!

 

BES kullanılmamış reformlarla daha avantajlı ve elastik arkaç geliyor

 

Share: