Sibel Özdemir: “Boğaziçi Üniversitesi’nde Yaşanan Bütün Haksızlıklar ve Hukuksuzluklar Karşısında Görev İhmali Fail YÖK Daha Çok Tıpkı Girişim Atmalı”

CHP İstanbul Mebus Sibel Özdemir, Boğaziçi Üniversitesi Hekim Öğretim Üyesi Miğfer Sütlü’nün görevinden uzaklaştırılmasına TBMM Umumi Kurulu’nda aksülamel gösterdi. Özdemir, “Son değişmeyen üzere Rektör Naci İnci’nin imzası beklenirken, dolaşma, dersler başlamışken, yürütmekte olduğu akademik projeler devam ederken dosyası reddediliyor ve sözleşmesi uzatılmıyor. Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan bilcümle mezalim ve hukuksuzluklar karşısında görev ihmali eden YÖK imdi tıpkı hamle atmalı ve konuyla ilişik ayrımsız denetleme süreci başlatarak kamuoyunu bilgilendirmelidir” dedi.

CHP İstanbul Mebus Sibel Özdemir, Dr. Tolga Sağılan’nün Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kadrosunun yenilenmemesini TBMM gündemine taşıdı. Genel Kurul’da konuşan Özdemir, “Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan bütün haksızlıklar ve hukuksuzluklar karşısında görev ihmali eden YÖK bundan sonra tıpkısı kadem atmalı ve konuyla ilgili ayrımsız denetim süreci başlatarak kamuoyunu bilgilendirmelidir” dedi. Özdemir, şunları söyledi:

“Tekmil uyarılarımıza karşın Boğaziçi Üniversitesi’ndeki akademik ve ilmî liyakatleri yok farzımuhal akademisyenleri sorumluluk altına almaya, üniversiteden uzaklaştırmaya yönelik kararlar alınmaya devam ediliyor. Bu kararların serencam örneği Moleküler Dirim Bilimi ve Genetik bölümündeki Hekim Akademisyen görevinden uzaklaştırılan Dr. Miğfer Sağımlı oldu.

Tedrisat üyesi görevinin uzatılması üzere akademik çalışmalarını içeren dosya Seksiyon Kurulu’nda ve dışarıdan akademisyenlerin birlikte olduğu hakem heyeti eliyle ve bütün sonuçlar Fakülte Dümen Kurulu’nda görüşülerek muvaffakiyetli bulunuyor ve nasıp yönünde karar veriliyor. Ancak, serencam değişmeyen amacıyla Rektör Naci İnci’nin imzası beklenirken, çağ, dersler başlamışken, yürütmekte olduğu akademik projeler devam ederken dosyası reddediliyor ve sözleşmesi uzatılmıyor. Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan bütün haksızlıklar ve hukuksuzluklar karşısında fariza ihmali yapan YÖK imdi bir kadem atmalı ve konuyla ilişik tıpkı denetim süreci başlatarak kamuoyunu bilgilendirmelidir.”

Share: