Serencam an malumat: Sakarya’da Halk Eğitim Bilimi Merkezi Müdürü ağabeyini öldüren sanık hakim karşısında

Sakarya’de, Adapazarı Umum Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürü ağabeyi Abdulvahit Medenileşmiş’ı tüfekle öldüren sanığın yargılanmasına başlandı.

Sakarya 4. Yoğun Ukubet Mahkemesinde görülen davanın önceki duruşmasına, mevkuf sanık M.Z.U, müştekiler ve yan avukatları katıldı.

Kimlik tespiti ve savca özetinin okunmasının peşi sıra başlayan duruşmada kortej verilen sanık, kardeşini taammüden öldürmediğini, aralarında 12 yıldır bitmeme fail takanak verecek meselesi bulunduğunu gelecek sürdü.

Ağrı’de işlettiği büfeyi ağabeyinin ısrarı konusunda devredip Sakarya’ya taşındığını ve tam birikimi olan 1,5 milyon lirayı namına verdiğini savunan M.Z.U, bu parayla envestisman fail ağabeyinin eş ve araba aldığını, parayı ödeme üzerine ise kendisini oyaladığını, genişlik böylecene bile “Senin bende paran bulunmayan” cevabını verdiğini sav etti.

Daha sonradan ağabeyinin bire bir ara bulucu aracılığıyla kendisine 3,5 milyon lira öneri ettiğini, esasen alacağının 20 milyon lirayı bulmasına karşın bu teklifi akseptans ettiğini, fakat ağabeyinin bunu bile ödemediğini savunan M.Z.U, “Aracıdan veri gelmeyince görüngü günü ağabeyimin hisse senedi namına gittim. Arabamda pompalı tüfek vardı. Ancak onu, paraya sıkıştığım amacıyla satmak için av bayilerine götürmüştüm ve o nedenle arabamdaydı. Ağabeyim hisse senedi yerinden yolcu namına çıktı. Bana akla yatkın geliyordu. Ego da üstüme alındım. Yanına gittiğimde elini beline akilane götürünce istemsizce silahımı ateşledim. Sonraları üstelik bacaklarına makul sonraları ikinci kere acı ettim.” dedi.

Mahkeme başkanının sorusu üstüne sanık, hayatı boyunca ruhsal tedavi görmediğini ve reçete kullanmadığını bildirme etti.

Babası, kardeşi ve eşi aleyhine şahitlik etti

Tanık olarak dinlenen sanığın babası K.U, 12 yıl evvel M.Z.U’nun birikimlerinin 1,5 milyon lirayı bulmasının mümkün olmadığını, iki cömert arasındaki sorunun mülk meselesi olamayacağını, anlaşmazlığın nedenini kendisinin da bilmediğini söyledi.

Kardeşi M.U. de sanığın daim mesnetsizce ağabeyinin kendisinin paralarını aldığına yönelik iddialarda bulunduğunu, ağabeyini öldüreceğini söylediğini, bu konuda defalarca uyardığını aktardı.

Sanığın eşi V.U, metrukiyet aşamasındaki kocasının kestirmece 2 yıldır ağabeyinden alacağının bulunduğunu söylediğini aktararak, “Olaydan eski geceleyin beni arayarak ağabeyime (Abdulvahit Medenileşmiş’a) mülk verip vermediğimi sordu. Ego ‘Hayır vermedim’ deyince bana ‘Yarına kadar parayı ayarlayın yoksa ikinizi dahi öldürürüm.’ dedi. Olaydan evvel benim para verdiğimi argüman ediyordu. Deminden ise kendisinin verdiğini söylüyor.” ifadesini kullandı.

Görgü tanıkları dinlenildi

Aracıyla bölgeden geçerken cinayete şahitlik eden S.Ö, sanığın araçtan indiğinde elinde tüfek gördüğünü, Abdulvahit Sivilize’a ismiyle seslendikten sonraları 3-4 metre mesafeden ızdırap ettiğini, maktul karın aynı etap elan yaklaşarak ikinci öğün silahını ateşlediğini ve arkası sıra cürüm aletini alarak fenomen yerinden uzaklaştığını anlattı.

B.A. birlikte aracıyla kavşaktan döndüğünde maktulün bulaşıcı adına yola çıktığını, diğer kişinin ise takiben dibine kadar yaklaşıp ilk ayaklarına elem ettiğini, bilahare üstelik yere sakıt Abdulvahit Uygar’ı, döş bölgesine yakın mesafeden ikinci misil vurduğunu ve aracına binerek uzaklaştığını kaydetti.

Sanığın kullandığı aracın sahibi H.E. ise M.Z.U. ile tanışıklığının birkaç yıl öncesinde halı düzlük maçına dayandığını kaydederek, arabasını oğluna kız isteme işi için istediğini, birini vuracağını tek şekilde söylemediğini ve kardeşiyle aralarındaki anlaşmazlıktan namına hiç bahsetmediğini belirtti.

“Ağabeyini vahşiyane öldürüp PKK’ya katılacağını” söylemiş

Müşteki avukatı Emrullah Polat ise maznun üzerine daha ilk gine ağabeyine müteveccih “doyumluk” suçundan Sakarya 3. Yoğun Ceza Mahkemesinde sorun açıldığını belirtti.

M.Z.U’nun kıya öncesi ağabeyinin hisse senedi yerine bisikletle giderek keşif yaptığının görüldüğünü ve bu konuda mahkemeye tutamak sunduklarını birlikte nâkil Çelik, sanığın olaydan ilk çektiği videolarda üstelik Abdulvahit Medenileşmiş’ı öldüreceğini ve sonrasında PKK’ya katılacağını söylediğini aktardı.

Polat, olaydan geçmiş Abdulvahit Sivilize üzere siper murat ettiklerini, 3-4 gün sonra de cinayetin işlendiğini dile getirdi.

Söz verilen maznun avukatı, müvekkilinin cezai sürücü belgesi üzere Adli Tıp Kurumundan anlatım alınmasını rica etti.

İddia makamı, katılma taleplerinin kabulünü, cezai ehliyet raporu isteğinin reddini ve sanığın alıkonulma halinin devamını istedi.

Katılma taleplerinin akseptans fail duruşma heyeti, cezai sürücü belgesi raporu isteğini reddetti. Murafaa, maznun için elan önce yeniden ağabeyine cebin “plaçka” suçlamasıyla açılan davanın birleştirilmesi için müzekkere yazılmasını karara bağlarken, diğer eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 6 Aralık’a erteledi.

Olay

26 April 2022’da Adapazarı ilçesi Eskimemiş Bosna Caddesi’ndeki HEM binasından sâdır Abdulvahit Sivilize (49), kardeşi M.Z.U. (47) marifetiyle silahla meftun, kaldırıldığı hastanede kurtarılamamıştı. Zanlıyı fark etmek amacıyla mesai başlatan polis ekipleri, şüphelinin içerisinde bulunduğu ara bulucu Anadolu Otoyolu’nun Bolu geçişi Yukarısoku mevkisinde bir dinlenme tesisi önünde durdurmuştu.

Ekipler, araçtaki M.Z.U. ile 5 ecnebi uyrukluyu gözaltına almıştı. Yabancı uyrukluların, şüphelinin bulunduğu araca yolda otostop çekerek bindiği öğrenilmişti. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye gönderme edilen meşkûk, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 4. Alçak Ukubet Mahkemesince kabul edilen 9 sayfalık iddianamede, maznun üzerine, “kardeşe karşı tasarlayarak kasten kanlı” ağırlaştırılmış müebbet dam cezası kâm edilmişti.

Share: