Samsun ve mekân illerde 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Samsun, Çorum, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Tokat ve Amasya’üstelik 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Samsun’da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda merasim düzenlendi.

Öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlayan Vali Zülkif Dağlı, konuşmasında, 600 yıllık ayrımsız cihan devletinin mirası üstünde yükselen canlı Cumhuriyet’in Gazi Mustafa Kemal’in veciz şekilde rapor ettiği çağcıl medeniyetler seviyesinin üstüne emisyon mücadelesini evvel günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürdüklerini söyledi.

Zaman 2023, 2053 ve 2071 vizyonu hedefine odaklanarak bakir ve daha nazik başarılar amacıyla gençlerin kendisini hazırlamasını isteyen Dağlı, “Rum’daki bin almanak varlığımızdan, ülkemizi dünyanın yer şişman 10 ekonomisinden biri haline getirerek ebedileştirme hedefimizden katiyen taviz vermeyeceğiz. Bu ermiş millet ülkemizi, Türkiye’nin geleceğini, kamer kemiksiz bayrağı namertlere çiğnetmeyecek. Eksiksiz halkımız bilmektedir ki geçmiş ASALA, bugün FETÖ, PKK ve DEAŞ yerine karşımıza dikilmektedirler. Bugün birliğimizi, kardeşliğimizi istemeyen fena güçler çirkin senaryolarından, düzensiz oyunlarından kalın kafalı durmayacaklar ve isimleri yürümek suretiyle karşımıza geleceklerdir. Çünkü bunlar 100 yıl önceki emellerini gerçekleştiremeyenlerin uzantılarıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından öğrenciler el oyunları gösterisi sundu, askeri mızıka mini dinleti verdi.

Kutlama programı boğaz töreniyle sona erdi.

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Ekinci makamında tebrikleri kabul etti.

Ardından Kadeş Sulh Meydanı’ndaki törende vatandaşların bayramını kutlayan Maraba, konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşaması temennisinde bulundu.

Fellah, elan bilahare sene ortamında yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

El oyunları, mehter ve cimnastik gösterileriyle devam fail merasim, söz geçişiyle son buldu.

Çankırı

Çankırı Milli İrade Meydanı’nda planlı merasim, Ilbay Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Sağ ve Garnizon Komutanı Liva Salih Büyük’ün vatandaşları selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Vali Ayaz, günün mana ve önemini belirten danışma yaptı.

Ayaz, Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yılına ulaşmanın ve kutlamanın gururu içerisinde olduklarını söyledi.

Cumhuriyet Altını’in kurulduğu 99 yıl eski ruh kadar genç ve 99 yıllık tecrübeyle gelecek yüzyılı bilcümle beraber mensur edecek alçak ve kuvvete topluluk olduğunu belirten Ayaz, “Cumhuriyete revan yolda yapılan fedakarlıklar, çekilen çileler, kaybedilen canlar ve tekmil fedakarlıkların gençlerimizin bilincinde olduğunu düşünüyor, onlara hür aynı az tasarruf etmek amacıyla yapılan fedakarlıklara ehil çıkacak ve ülkemizin 99 yılda geldiği seviyenin haddinden fazla daha ilerisine taşıyacak mücahede ve fedakarlıkla çalışmalar yapacaklarına inanıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Daha sonraları öğrenciler şiirler okudu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Aynı Yudum Anadolu Efsanesi Halk Oyunları Topluluğu eylem sundu.

İl Açıkgöz Komutanlığı Güvenlik Komando Kısım Komutanlığınca silahlı eylem yapılmasının ardından dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Tören, kortej geçişiyle sona erdi.

Sinop

Sinop’ta 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Vali Erol Karaömeroğlu, makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından İskele Meydanı’nda Belediye Başkanı Sulh Ayhan ile törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Karaömeroğlu, günün mazmun ve önemini tamlayan bire bir müracaat yaptı.

Karaömeroğlu, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’birlikte Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatıp 29 Ekim 1923’te ilan ettiği Cumhuriyetin bırakılan yeryüzü büyük miras ve elzem ayrımsız değer olduğunu söyledi.

Törende şiirlerin okunması, spor ve ahali oyunları gösterisinin peşi sıra İl Bitirmiş Komutanlığı Asayiş Komando Hizip Komutanlığının tüfekli hareketler gösterisi, izleyenlerden alkış aldı.

Program merasim geçişi ile son buldu.

Kastamonu

Kastamonu’de Vali Avni Çakırdoğan makamında meze tebriklerini kabul etti.

Daha sonraları Cumhuriyet Altını Meydanı’nda devam fail programda Şarap ve Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ilbay Şarap, danışma yaptı.

Ardından el oyunları ve spor kulüpleri gösteri sundu, öğrenciler koşuk okudu. Müzik dinletisinin ardından Jandarma Taharri Kurtarma ekipleri aynı otelin çatısından iple inerken Türk bayrağı açtı.

Bitirmiş Komando Er Eğitim Bilimi Hezel Komutanlığı Gösteri Birliğince sunulan silahlı ve silahsız gösteriler bile izleyenlerin beğenisini topladı.

Tokat

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun Valilikte tören düzeni üyelerini kabulüyle başlayan tören, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda bitmeme etti.

Burada tırsmak duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Ilbay Hatipoğlu, yaptığı konuşmada, bayramı şişman aynı galeyan süresince kutladıklarını söyledi.

Program derbent töreniyle sona erdi.

Törende İl Uyanık Komutanlığına tutkun komandolar birlikte gösteri sundu.

Amasya

Amasya ve ilçelerinde, Cumhuriyet Altını’in 99. sene dönümü törenlerle kutlandı.

Ilbay Mustafa Masatlı’nın Valilikte tören düzeni üyelerini kabulüyle başlayan tören, henüz sonra Çetin Haklı Meydanı’nda bitmeme etti.

Masatlı, Belediye Reisi Mehmet Sarı ve Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Fatih Ören katılımcıları selamladı.

Törende yıl içre mütenevvi yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

Şiirlerin okunması, umum oyunları gösterilerinin arkası sıra izlence boğaz töreniyle sona erdi.

Share: