Sakarya haberleri | Sakarya’da “Palu ailesi”nin yargılanması sürüyor

Kocaeli’de 14 yıl önceki kaybolan ve öldürüldüğü öne sürülen Meryem Tahnal’ın kızı Melike Tahnal’ın Sakarya’da öldürülmesine ilişkin, kamuoyunda “Palu ailesi” namına aşina 1’i vakfedilmiş 6 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Sakarya 6. Okkalı Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Melike Tanhal’ın eniştesi vakfedilmiş maznun Tuncer Ustael ile apayrı suçtan vakfedilmiş dayısı İsa Palu, Curcunalı ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldı. Canip avukatları üstelik duruşmada hazır bulundu.

Gelen belgelerin zapta geçirilmesinin peşi sıra cumhuriyet savcısı, Ustael’in tutukluluk halinin devamını ve nakıs belgelerin tamamlanmasını istedi.

Yan avukatları da şu aşamada beyanlarının bulunmadığını belirterek, kem hususların giderilmesini temenni etti.

Tutuklu sanığın bu halinin devamını kararlaştıran duruşma heyeti, eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 12 Ocak 2023’e erteledi.

Olay

Kocaeli’nin Haliç ilçesinde hararetli Meryem Tahnal 2008, kızı Melike Tahnal bile 2009’dahi kaybolmuş, say başlatan polis güçleri ekipleri değme bulguya ulaşamamıştı.

Kocaeli ve Sakarya’dahi yapılan kazılarda üstelik rastgele bulguya rastlanılmaması üzerine çalışmalar durdurulmuştu.

Kocaeli 7. Yavaş Ukubet Mahkemesinde Meryem Tahnal’ın öldürülmesine ilişkin başlayan yargılama böylece sanık Tuncer Ustael, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek ve üstsoy veya altsoydan birine evet bile adam veya kardeşe cebin” bilerek kanlı suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile “hürriyeti mahrum kılma” suçundan 4 sene, “güven kartının kötüye kullanılması” suçundan 3 sene mapus cezasına çarptırılmıştı.

Sanık Emine Ustael “kasten öldürmeye arkalama ika” suçundan 12 sene 6 ay, Havva, İsa ve Ayşe Palu ise “bile bile öldürmeye arkalama etme” ve “hürriyetin kısıtlanması” suçlarından 14 yıl 2’şer ay hapse mahkum edilmişti.

Fatih Palu’ya görüngü tarihinde yaşı aşağılık olduğu amacıyla 8 sene 4 kamer mapus cezası verilmişti.

İddianame

Melike Tahnal’ın ölümüne ait hazırlanan iddianamede, sanık Tuncer Ustael üzerine “bilinçli taksirle katil” suçundan 2 sene 8 aydan 9 yıla büyüklüğünde ve “yolsuz yöntemsiz ölü gömülmesi” suçundan 6 taban kadar mahbes cezası isteniyor. Emine Ustael, Gelgel ve Ayşe Palu’nun de “yolsuz yöntemsiz ölü gömülmesi” suçundan 6 ayak tabanı kadar hapsi murat ediliyor.

Sanıklar Tuncer ve Emine Ustael, Çekicilik ve Ayşe ile İsa ve Fatih Palu üzerine Melike Tahnal’ın öldürülmesine ilişkin “çocuğu düşünülerek cani” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası istemiyle aynı mahkemede açılan ikinci sevgili, bu dosyayla birleştirilmişti.

İkinci davanın iddianamesinde, antrparantez sanık Tuncer Ustael için “çocuğun cinsî istismarı” suçundan arz birkaç 15 yıl mahbes cezası isteniyor.

Share: