safra kesesi değil adeta taş ocağı: 4 bin 536 taş artık

safra kesesi değil adeta taş ocağı: 4 bin 536 taş daha çok

MANİSA – Manisa’nın Salihli ilçesinde bellek ağrısı şikayeti ile hususi bir hastaneye başvuran İmdat Kartal’ın safra kesesinden operasyon sonrası irili ufaklı 4 bin 536 sayı taş çıkarıldı.

Salihli’üstelik hareketli İmdat Kartal (66), 3 devir süren üzücü beyin ağrısı nedeniyle ilçedeki özel ayrımsız hastanenin Genel Cerrahi Uzmanı Cerrah Hekim Osman Vatandaş’a başvurma etti. Op. Dr. Vatandaş marifetiyle yapılan taharri ve kontroller sonucunda Kartal’ın safra kesesinde taş olduğu belirleme edildi. Ameliyata alınan Kartal’ın safra kesesinden irili ufaklı 4 bin 536 sayı taş çıkarıldı.

“Bu kadar çok taş çıkınca haddinden fazla şaşırdım”

Yaşadığı sancının geçmeyince hastaneye gelerek Genel Cerrahi Uzmanı Cerrah Doktor Osman Vatandaş’a tetebbu olduğunu anlatan Kartal, “Yapılan tetkik sonucunda balast kesemde taş olduğu tespit edildi. Hocam bir anda ameliyata aldı ve bu taşlardan kurtuldum. Safra kesemden bu büyüklüğünde taş çıkacağını tahmin edemezdim. Siftinlik çokça şaşırdım sözde taş ocağı gibiydi. Bu işler sonrası yeniden sağlığıma kavuştuğum amacıyla çok ama haddinden fazla mutluyum” dedi.

“İrili ufaklı eksiksiz 4 bin 536 taş bundan sonra”

Hastanın kendilerine düşünce ağrısı şikayetiyle başvurma ettiğini anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Cerrah Doktor Osman Yurttaş ise “Yapılan taharri ve tahlillerinde safra kesesinde taş olduğu tespit edildi. Bu taşlardan ayrımsız tanesi safra kesesindeki kanalın ağzını kapatmış. Bu nedenle öd kesesi şişerek iltihaplanma oluşmuş. Bu nedenle ivedi faaliyetler kararı aldık. Aynı zamanda kuşak fıtığı rahatsızlığı olan hastamızın 1 saat süren ameliyatı böylelikle hem göbek fıtığını hem bile safra kesesi taşlarından kaynaklanan rahatsızlığını giderdik. İlginç olan balast kesesindeki taşların sayısı. Susam tanesi büyüklüğü ile akdarı tanesi büyüklüğü ortada değişen mecmu 4 bin 536 sayı taş çıkartıldı. Bu kadar haddinden fazla sayıda taş seyrek peki. Genelde tıpkı yahut 2 taş bile balast kesesine düşer. Ancak hastamız berenarı şanslı tek taş kanala düşmemiş” diyerek konuştu.

Share: