Ekincilik arazisi yanan üreticilere ağaç desteği

Ekincilik arazisi yanan üreticilere direk desteği

MANİSA Manisa Büyükşehir Belediyesi, Akhisar ve Gördes’te çıkan yangında ekincilik arazileri engel gören vatandaşlara, yüzdelik yüz yardım ile direk desteğinde bulundu. İki ilçede, 65 üreticiye 5 bin 573 amut desteğinde bulunurken, üreticiler bu bindi üzere Manisa Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün’e teşekkür etti.

Geçtiğimiz aylarda Gördes ve Akhisar ilçesinde sâdır yangınlarda, çokça sayıda üreticinin ekincilik arazisi yandı. Yok olan ormanlar, yanan ekincilik arazileri yürekleri yakarken, Manisa Büyükşehir Belediyesi, mevcut alanların yeniden yeşillenmesi amacıyla harekete geçti. İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı hasar belirleme çalışmasının arkası sıra türe sahiplerine Manisa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yüzdelik beniz armağan ile rekiz desteğinde bulunuldu. Akhisar’üstelik Seğirdim Mahallesi’nde yapılan amut tevzi törenine Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Yırtıkça, İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Tığ, Ekincilik ve Hayvancılık Bölüm Müdürü Şadan Aslay, Akhisar Muhtarlık İşleri Idarehane Müdürü Tahsin Aslan ve Uray Meclis Üyesi Doğan Ensivri katıldı.

“Esbak olsun dileklerini iletti”

Geçtiğimiz aylarda sâdır yangında zeytin ağaçları yanan üreticilere, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün namına esbak olsun dileklerini ileten Manisa Büyükşehir Belediyesi Rustik Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmayan Dirayetli, “Cuşuhuruş istenmeyen tıpkı kıyamet. Cuşiş sonucu kaybolan ürünlerin hesabına konması, onların yine meyve vermeye başlaması yıllar sürecek, ama elbirliğiyle inşallah yaralar sarılacak. İl Müdürlüğümüzün yaptığı tespitlerin arkası sıra Büyükşehir Uray Başkanımızın onayıyla yanan bölgelerin gine yeşillenmesi bedelsiz namına dikme desteğinde bulunuyoruz. Evcil yönetimler, oran ahali ele ayağa bölgemize yine yeşillendirilecek” dedi.

“Cenabıhak benzeri daha hakeza yangınlar göstermesin”

Üreticilerle arkadaşça eden İl Tarım ve Orman Müdürü Kip Öztürk bile, “Sizin buradaki hususi durumunuzdan hava fidanlarınız yüzdelik beniz hibeli dağıtılıyor. Ömre Bedel artağan olsun. Tanrı tıpkı henüz hakeza hararet göstermesin. Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne de ayırmış olduğu bütçeden dolayı üstelik teşekkür ediyorum” dedi.

Fidan desteğinden faydalanan üreticilerden Yusuf Akınlı, “Çokça teşekkürname ederiz. Havari oldular. Tığ alıp, bunu dikemezdik.” derken, Halime Işıklı, “195 ağacım yandı. Tanrı razı olsun. Bu bindi için bindi için teşekkürname ederiz.” diyerek konuştu.

Gördesli üreticiler dahi unutulmadı

Akhisar ilçesinin arkası sıra Manisa Büyükşehir Belediyesi marifetiyle Gördes ilçesi Karayağcı Mahallesi’nde hareketli üreticilere amut desteğinde bulunuldu. Burada, tarım arazileri yanan 33 üreticiye, ayva, badem, ceviz, incir, kestane, japon hurması ve zeytin fidanı desteğinde bulunuldu.

Share: