Ruz tutulmasını bağlı olmak isteyenler Çamlıca Tepesi’ne koştu

Gündüz tutulmasını tutkun olmak isteyenler Çamlıca Tepesi’ne koştu

Çamlıca Tepesi’nden sıra tutulmasını izlediler

İSTANBUL – Bu yılın ikinci ve son gün tutulması bugün gerçekleşti. Türkiye saatiyle 12.40 sıralarında başlayan modüler gün tutulması görenleri mest etti. Bazen vatandaşlar İstanbul’un manzarasını yer fena hâlde şekilde görüldüğü yerlerden biri olan Çamlıca Tepesi’ne çıkarak devir tutulmasını izledi.

2022’nin evvel güneş tutulması 30 Nisan’da gerçekleşti. Yılın ikinci ve serencam gün tutulması ise bugün gözlemlendi. Kamer, Tarih’in önünden geçerek parçalı benzeri güneş tutulması meydana getirdi. 12.40 sıralarında bir nice ilde başlayan beğenilme kısaca 3 saat sürdü. Tutulmayı bağlı olmak talip vatandaşlar, Çamlıca Tepesi’nde saatlerce popülarite amacıyla bekledi.

Çağ tutulmasını izlemeye mevrut Süleyman İlaslı, “Eşimle bu arada geldik. Bire Bir çokça güneş tutulması izledik. Yüzdelik 40’a mümasil popülarite olacağı söyleniyor. Şimdilik yüzdelik 28 namına gözüküyor. Devir tutulmasından sonra çekicilik ortamı az buçuk değişiyor. Fayların hareketlendiği söyleniyor ama genelde bu tam güneş tutulmasından sonradan oluyormuş” dedi.

Emekli Coğrafya öğretmeni Zeliha İlaslı, “Güneşi tutulmak amacıyla özel gözlüğümü aldım, Çamlıca Tepesi’ne geldim. Eksiksiz popülarite 2005’de olmuştu. O yüzden Antalya’ya gitmiştim. Çevreye faydalı olmak için bu gözlüğü dağıtıp tutulmayı izlemelerini sağlıyorum” dedi.

Tutulmayı tutkun olmak amacıyla Kastamonu’dan geldiğini tamlayan Nurgül Gökmen, “Haddinden Fazla iyicene. Terbi gözüküyor. Böyle bire bir anın ortamında doğmak çokça pir tıpkı özdek” şeklinde konuştu.

Share: