İzmir bilgelik: İzmir merkezli arsıulusal ayyarlık operasyonu kamerada: 88 milyon lira vurgun

İzmir merkezli arsıulusal ayyarlık operasyonu kamerada: 88 milyon teklik cılız

Uluslararası ayyarlık operasyonunda akıl almaz detaylar: 31 birey yakalandı

Şüphelilerin yüz milyonlarca teklik dünyalık varlıklarına umum konuldu

İZMİR – İsviçre ve Almanya’bile dinç buğulu vatandaşları arayarak kendilerini İsviçre yahut Almanya polisi yerine tanıtarak 88 milyon lira algın yapan şebekeye müteveccih İzmir merkezli 8 ilde gerçekleştirilen uluslararası dolandırıcılık operasyonunda 31 özlük gözaltına makbuz. Şüphelilerin 313 milyon 87 bin teklik değerindeki mülk varlıklarına de ahali konuldu.

İzmir İl Inanma Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ayyarlık Bölüm Amirliği ekiplerince yapılan çalışmalarda, “Suç İşlemek Için Teşekkül Dayamak, Kalifiye Ayyarlık ve Suçtan Kaynaklanan Mülk Varlığını Ibra” suçlarına ilgilendiren yerine planlı soruşturma çerçevesinde; alelhusus İsviçre ve Almanya ülkelerinden hudut dışı edilen ya üstelik değişmez zaman özne Almanca diline bilgili Türk vatandaşlarından oluşan değişik grupların ilimizde çağrı merkezi ve bir adlar ile hareket yeri kurdukları, hareket durumunda bilgisayarlar aracılığı ile realizasyon etmiş oldukları verilerden akıntı ederek genelde İsviçre ve Almanya’birlikte dallı güllü buğulanmış vatandaşları aradıkları ve kendilerini İsviçre ve Almanya polisi yahut adliye görevlisi olarak tanıtmak sureti ile vatandaşları dolandırdıkları belirleme edildi.

88 milyon lira tutkun yapmışlar

Ayyarlık Devir Amirliği ekiplerince yapılan teknik iş sonucu toplanmış 26 ayyarlık eylemine karıştıkları ve 88 milyon TL mağduriyete etken oldukları tespit edilen 33 şüphelinin yakalanmasına müteveccih bugün İzmir merkezli Ankara, İstanbul, Antalya, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa, Vazıh ve Adana illerinde senkronik gerçekleştirilen operasyonda 31 ibret yakalandı.

Yüz milyonlarca lira dünyalık varlıklarına halk konuldu

Faaliyetler neticesinde yapılan aramalarda; 1 tabanca, 1 şarjör, 428 kurşun, pahalı saatler ve mecmu 1 milyon teklik mesabesinde döviz ve Türk Lirası ile Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Call Center’birlikte yapılan aramada dahi bilgisayarlar ve Almanca dokümanların yanı sıra Bitcoin madenciliğinin kazıma sisteminde kullanılan 16 skor görüntülük, 4 skor işlemci ele geçirildi. Şüphelilerin 313 milyon 87 bin teklik değerindeki para varlıklarına de el konuldu.

Operasyonla ilişik soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

Share: