RAHİMSİZ VE VAJENSİZ YERINE DÜNYAYA GELDİ, HAYATI KABUSA DÖNDÜ

DÜNYADA 5 bin kadından 1’inde tanıdık MRKH sendromuyla rahimsiz ve vajensiz doğan Z.T.’nin (19) hayatı, kabus oldu. Ailesinin adet görmediği üzere götürdüğü doktorların ‘Sağlıklısın’ dediği Z.T.’nin evliliği, 8 kamer sürdü. Eşinin Sen karı değilsin; erkeksin, herif cinselsin, beni kandırdın diye niteleyerek metrukiyet davası açtığı Z.T.’ye, Kars Kafkas Üniversitesi Tababet Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anne Fen Dalı Polikliniği’nde, laparoskopik cerrahi ile hatır içi (karın zarı) zarından vajina yapıldı. Z.T., Işler oldum, tek sıkıntım kalmadı. Haddinden Fazla şükür iyiyim dedi.

Kars’ta 11 çocuklu ailenin kızı olarak dünyaya gelen Z.T., ergenliğe girmesine karşın skor görmeyince ailesi yoluyla hastaneye götürüldü. Doktorların muayene ederek ‘Sağlıklısın’ dediği Z.T., ilerleyici yaşlarda evlendi. Kısaca 8 ay evli küsurat Z.T.’nin eşi, Sen karı değilsin; erkeksin, kayırıcı cinselsin, beni kandırdın diyerek boşanma davası açtı. Kars Adliyesi’nde tanıdık dava sürecinde eşey tayini üzere hastaneye irsal edilen Z.T.’ye, Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekoloji ve Veladet Esas Haber Dalı Polikliniği’nde, eş tevellüt uzmanı Dr. Muştu Canday vasıtasıyla bulunmaz tanıdık doğumsal anomali olan MRKH sendromu teşhisi koyuldu. Dünyada 5 bin kadında 1 tanıdık MRKH sendromu nedeniyle Z.T.’nin, rahimsiz ve vajensiz doğduğu belirlendi. Z.T.’ye laparoskopik cerrahi ile düşünce içi zarından döl yolu yapıldı.

‘ÜRETEN YUMURTALIKLARI VE TÜPLERİ MEVCUTTU’

Ameliyatı gerçekleştiren kadın doğum uzmanı Dr. Muştu Canday, Kızımızın bize vürut hikayesi hayli ilginç ve feci. 11 çocuklu, maddi imkanları kısıtlanmış benzeri ailenin kızı. Kendisi müddeiumumilik aracılığıyla polikliniğimize cinslik tayini üzere başvurmuştu. 8 maaş evliliği ergin. Yeni Yetmelik döneminde yaşıtları kadar adet görmediği üzere ailesi tarafından muhtelif zamanlarda kâh avrat mevlit uzmanları aracılığıyla tetkik edilmiş fakat kendisine mıhlı olduğu, rastgele problemi olmadığı bilgisi verilmiş. Hastamız, bunun konusunda tıpkı evlilik yaşamış. Evlilik sürecinde dahi bu doğumsal anomalisinden kaynaklı seksüel yaşamlarında bazen sıkıntılar yaşanmış. Ayrımsız süre sonradan eşinin ‘Sen kadın değilsin; sen erkeksin, herif cinselsin’ yaftalamalarıyla yine doktor arayışına başlamışlar ve metrukiyet sürecine gelmişler. Kızımız ve ailesi, manevi ve ruh bilimsel anlamda çok yıpratılmış. Kendisi bize geldiğinde meslektaşım Dr. Aslıhan Yurtkal ile değerlendirdik ve 5 bin aktif doğumda 1 görülen doğumsal sapaklık olduğunu tayin ettik. Yani hastamızın rahminin ve mevlit yolu kendisine tanıdık vajinasının olmadığını belirleme ettik fakat hastamızın kadınlık hormonları, üreten yumurtalıkları ve tüpleri mevcuttu. Kendisine durumu hakkında teferruatlı hikmet verdik. Rahmi olmadığı amacıyla kendi çocuğunu doğuramayacak oluşunun beraberinde dosdoğru ayrımsız eş hayatı sürdürebilmesine olanak sağlayacak aynı vajenin rekonstrüktif cerrahisi ile yapılabileceğini anlattık diye niteleyerek konuştu.

KARIN ZARI KULLANILDI

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerdeki kâh donanımlı hastanelerde eşsiz namına gerçekleştirilen bağlı bütün ile hastaya hatır zarını kullanarak mevlit yolu oluşturduklarını anlatan Dr. Canday, şunları söyledi

Biz buna ‘neojen ameliyatı’ diyoruz. Z.T.’nin ameliyatı amacıyla tercih etmiş olduğumuz cerrahi müdahale tekniğinin adı ‘Modifiye Davydov’ yöntemidir. Davydov prosedürünü kullanarak benzeri neojen oluşturduk. Baştan tıpkı örgen oluşturduğumuz bu ameliyat, Kars’ta ilk defa yapıldı. Ameliyatın üzerinden kısaca 2 ay geçti. Muayenelerimiz, bize gayet muvaffakiyetli aynı cerrahi geçirdiğimizi müjdeliyor. Cerrahi Müdahale sonrası süreci haddinden fazla abat nâkil kızımız ameliyattan sonra ikinci dönüş ayaklandı. Hastamıza, köyünde yaşadığı sakil travmatik olayların tekrarlama riski ile iyilik sürecinin damarı bozuk etkileneceğini düşünerek psikolojisini destek olmak namına yatış sürecinde hemşirelerimizin üstelik katkılarıyla ciddi telkinlerde bulunduk. Fiziksel iyileşmesinin beraberinde ruh bilimsel desteğin da öneminin farkında olan ekibimiz, hastamıza cerrahi müdahale sonrası kendisinin temas anlamda yekpare adına dosdoğru benzeri eş olduğu ve hayatının bundan ahir kısmında zinde ayrımsız seksüel ve ruh bilimi hayata ehil olmaması üzere tek hastalık kalmamış olduğunun üstelik farkına varmasını amaçladık. Hastamızın tedavisinin ameliyat sonrasındaki hizmet ayağı haddinden fazla önemliydi. Ailece buna hoşur çokça iyicene uyma ettiler. Domuzuna bakım ve bizim kalburüstü ameliyatımız sonrasında tamam aynı serencam elde ettik. Tığ şu mesajı isnat etmek istiyoruz. Burada bazı kavisli bilgiler ve hurafeler ile bu bala yaştaki kızımıza eşi ve köylüleri eliyle mahiyet tıpkısı sosyal linç yaşatılmıştır. 2023 yılında tedavisi benzer olan bir hastalığın teşhis ayağında yaşanan tehirsiz kaynaklı vaktiyle otama edilememiş olan bu genç kızın hayatı, cehenneme çevrilmiştir. Tığ bu gailesiz kızımızın yarasına ne kadar merhem olabiliriz, bilmiyorum ama yavrumuzun yer güdük zamanda bu yaşamış olduğu manevi linçten ötürü oluşan yaralarının sarılmasını ve tazmin edilmesini diliyoruz. Biz kızımızın elinden tutmaya devam edeceğiz. İnşallah yavrumuz, okuyacak ve içtimai hayata bildirme evire çevire şekilde katılmaya devam edecek. Analog hastalıklarla doğan kızlarımızın, Z.T.?nin başına gelenleri yaşamaması üzere bize eskiden başvurmalarını ve ailelere bu durumun cerrahi ile düzeltilebilecek olduğunu duyurmak istiyoruz.

‘BENİM GİBİ OLANLAR KORKMASIN’

Hastalığı zımnında çok iri teessürat çektiğini anlatan Z.T. ise Ameliyat oldum, tek sıkıntım kalmadı. Çokça şükür, iyiyim. Ameliyatım çok evire çevire geçti. Hastanede bana doktorlarım ve hemşireler, çokça güzelce baktılar. Benim üzere olan kızlar, korkmasın. Ben bu nitelik üzere intihara kadar gittim. Eşim bana ‘Sen insan cinselsin’ diyerek tepki gösteriyordu. Söyleyemediğim ve hatırlamak üstelik istemediğim birçok madde yaşadım. Murafaa tarafından Erim ve Aslıhan hocam ile tanıştım ve bu ameliyatı oldum. Işler sonrası köyüme döndüğümde insanlar, benim üzere sevinecekler sanmıştım ama bu defa üstelik cümle bana ‘Bu erkekti, ameliyatla karı yaptılar’ diyor. Hakeza ayrımsız husus bulunmayan. Demin yegâne isteğim; bunları unutup, derk etmek. Zorluklar çektim, bu çor yüzünden. Kimse birlikte bana inanmadı, eşim metrukiyet davası açtığında, bilge birlikte bana inanmadı. İlk gittiğim doktor hastalığımı kişileştirme edebilmiş olsaydı tabii evlenmezdim, otama olurdum dedi.

Share: