Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola artık

Kıyamet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, sel afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insancasına yardım köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin keçe ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’üstelik, AFAD Başbuğ Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Bunaltıcı Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Genel Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’dahi yaşanan yeğin afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların dahi afetzedelere aceleci tıpkısı şekilde ulaşmasını talep fail Bozkurt, “Imge ediyoruz ki trenlerle giden hem arkalama paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem de otağ ve battaniye kabilinden esas insancasına müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diyerek düş ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört mıntıka belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde kalkışmak üzere sıhhat trenlerimiz yola imdi. Geçtiğimiz salı haset Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları birlikte Pakistan’a nail olacak.”

“Bilcümle demiryolcular canla başla himmet göstermektedir”

TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Ağır Altun bile 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 ton insani arkalama malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Az Buçuk sonraları iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde mecmu 3 bin 991 kilometre mesafe itmam edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine mümkün olan bildirme güdük sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki bilcümle demiryolcular canla başla himmet göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi dahi yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kısaca 350 titrem gıda yardımının Pakistan’de yaşanan azık sorununa koca oranda katkıda bulunduğunu tabir fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz yalın kat atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza yardımcı olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara etkin trenler amacıyla arkalama hazırlayan il, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Ziyalı, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: