Ömer Fethi Gürer’den TMO’nun Arpa İthalatına Aksülamel: “‘bugün Yeryüzü Açığı Yok’ Diyen Bakanların Sözüne İnanmayacağız birlikte Kime İnanacağız?”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 495 bin ton rüşvet ithalatını eleştirerek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı Bitkisel ile Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci geçtiğimiz günlerde yapmış oldukları açıklamada, hububat gani tıpkısı mevsim geçtiğini buğday ve rüşvet stoklarının yeterli olduğunu, genişlik açığı bulunmadığını rapor etmişlerdi. Bu durumda bu dış alım nereden daha çok?.. Zaman ‘yeryüzü açığı yok’ diyen bakanların sözüne inanmayacağız dahi kime inanacağız?” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TMO’nun arpa ithalatı duyurusuyla ilişkin açıklama yaptı. Gürer, şöyle dedi:

“Kaynak ve Maliye Bakanlığı Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Kirişci geçtiğimiz günlerde yapmış oldukları açıklamada, hububat mebzul aynı mevsim geçtiğini buğday ve arpa stoklarının tam olduğunu yeryüzü açığı bulunmadığını rapor etmişlerdi. Bu durumda bu ithalat nereden artık? Gene iktidarın mumu yatsıya kadar yandı. İthalat eksiksiz de çiftçinin önümüzdeki dönem buğday ve arpa ekmek için tarlaya gideceği zamanda açıklandı. Böyle olunca kafalar da karıştı.

TÜİK yoluyla yapılan açıklamada, mayıs ayındaki öngörü ülkemizde 8,5 milyon ton arpa üretimi gerçekleşeceği yönündeydi. Bu halde ülkemiz neden ithalata yöneldi? İthalattan kim getirim sağlıyor?

Arazi Mahsulleri Ofisi 495 bin titrem arpalık arpa ithalatına yöneleceğini duyurması hem çiftçiyi kaygılandırdı hem de Yerey Mahsulleri Ofisi’nin ‘stoklarda ehliyetli nişane var’ açıklamasında kararsızlık yarattı. Bugün ‘genişlik açığı yok’ diyen bakanların sözüne inanmayacağız birlikte kime inanacağız? Verilerle mi oynanıyor? Yoksa birileri rant mı elde ediyor?”

Share: