Ömer Fethi Gürer’den Kanun Teklifi: “Gençlerin ve Kadınların Kırsala Dönüşünün Yolu Açılırsa Ülkemiz Kendi Kendine Yeterli Tıpkı Konuma Gelir”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, tarımda etkin 28 gözyaşı altındaki gençlerin sigorta primlerinin heybet eliyle karşılanması üzere yasa teklifi verdi. Gürer, “Şu anda kırsalda eş 55 yaşın üstünde. Gençlerin ve kadınların kırsala dönüşünün yolu açılırsa kırsalda hayat iyileştirilir, dikici refahı arttırılırsa kırsaldaki insanların varlığı ile baştan ülkemiz kendi kendine ehliyetli aynı konuma erebilir” dedi.

CHP Niğde Saylav Gürer, 28 gözyaşı altındaki gençlerin tarımsal üretimde tutulması için sigorta primlerinin büyüklük marifetiyle karşılanması için hazırladığı Toplumsal Sigortalar ve Umumi Keyif Sigortası Kanunu’nda Ayrım Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu. Gürer’in konuya ilişik açıklaması şöyle:

“Dünyada birlik ülkeler tarımla ilişik yıpranmamış önlemler alıyorlar. Gerek savaşın, kuraklığın, pandeminin öğretisi beraberinde küresel iklim değişiklikleriyle oluşan sezonluk sorunlar dahi tarımı geçmişe göre daha dikkatle izleme edilmesi ve üretim alanlarının genişletilerek gelişigüzel ülkenin kendiliğinden kâfi konuma gelmesini zorunlu kılıyor.

“PLANLI BİR TARIM POLİTİKASIYLA SORUNLARDAN UZAKLAŞABİLİRİZ”

Ülkemiz ne eyvah kim bu konuda, 20 almanak AKP iktidarları döneminde toprağın tohumla buluşmasını sağlayan ekinci sayısındaki pahal azalış ve daralan ekincilik alanlarıyla gündemde. 21 üründe sunu açığımız var. Bunlar üstelik önemli mahsulat. Bu yeryüzü açığının ortadan kaldırılması, ülkemizin yeniden kendi kendine yeterli tıpkısı talih olma durumuna erdirilmesi ise yapılacak çalışmalara sınırlı. Düzenlenen ayrımsız tarım politikası ile sorunlardan gücük sürede uzaklaşabilir antrparantez ekleme değerli iz üreterek elverişsiz dışına satabiliriz.

“GENÇLERİN VE KADINLARIN SGK PRİMLERİNİ BÜYÜKLÜK KARŞILAMALI”

Bunun için dahi TBMM Başkanlığı’na benzeri yasa teklifi verdim. Yasa teklifinde 28 yaşın altında olan gençlerin, kırsala dönüp tarımla uğraşmaları halinde Sosyal Güvenlik Kurumu priminin azamet aracılığıyla karşılanmasını önerdim. Keza, kırsala dönen kadınlar için dahi toplumsal düzenlilik primi heybet vasıtasıyla karşılanmalı. Şu anda kırsalda eş 55 yaşın üzerinde. Gençlerin ve kadınların kırsala dönüşünün yolu açılırsa kırsalda hayat iyileştirilir, rençper refahı arttırılırsa kırsaldaki insanların varlığı ile yeniden ülkemiz kendi kendine tam ayrımsız konuma erebilir.

Gençlerin tarımla buluşmalarının yolu ilkin Toplumsal Güvenlik Kurumu primlerinin çap vasıtasıyla karşılanmasının birlikte onların kırsalda yaşayacakları yaşam koşullarının iyileştirilmesi, rençper refahına müteveccih düzenlemelerin de gerçekleştirilmesi, karye okullarının baştan açılması ve buralarda veteriner, kültür mühendisi gibi vukuf ve bilimsellik ile üreticiyi buluşturacak eğitimli kesimin birlikte vadi almasının yolu açılmalı.

Türkiye’da üretim aşamasında her konuda kendiliğinden yetebilecek potansiyeli yaratacak ekinci dahi genci da var. Yeter kim iktidar böyle benzeri ide içerisinde olsun. Eğer bunu yapmazlarsa 8 kamer sonraki seçimlerde CHP olarak icap gençlerimizin icap kadınlarımızın kırsala dönüşünün yolunu anahtar ayrımlı projelerle tarımda zat kendimize yeten bire bir devlet noktasına ülkemizi getireceğiz.”

Share: