Osmaniye siyasa haberleri: Bakan Bahir Kederli, Osmaniye’de “Dijital Baharat Odası” açılışında konuştu: (1)

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Izdıraplı, buğulanmış nüfusun içtimai hizmet, hizmet, alelhusus toplumsal müzaheret ve sağlığa ilgili gereksinimlerinin karşılanması üzere hizmetleri çeşitlendirdiklerini ve yaygınlaştırdıklarını söyledi.

Izdıraplı, Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz’ı ziyaretinin peşi sıra Ilgiyle Huzurevi’nde “Sayısal Ilkbahar Odası” küşat törenine katıldı.

Tören öncesi yaşlılar yurdu sakinlerinin yaptığı el işi ürünlerin saha aldığı sergiyi gezen Nazır Izdıraplı, daha bilahare yaşlılar yurdu sakinlerinin okuduğu şiirleri ve seslendirdiği şarkıları dinledi.

Buradaki törende mütekellim Üzüntülü, yaşlılar yurdu sakinlerine söyledikleri hikaye tadındaki koşuk nedeniyle teşekkürname etti.

Izdıraplı, Turkcell iş birliğiyle huzurevinde bu odayı açtıklarını tabir ederek, törene katılamayan Turkcell Umumi Heyet Başkanı Bülent Aksu’nun selamını iletti.

Büyüklerin bilgiye muvasala üzerine dizge büyüklüğünde teknolojinin imkanlarından yararlanmasını haddinden fazla cesim gördüklerini anlatan Izdıraplı, şöyle bitmeme etti:

“Sizin dünyayı, ülkemizi, bizi nasıl gördüğünüzü öğrenmeyi ve buna bakarak kendimizi geliştirmeyi, dönüştürmeyi önemsiyoruz. bu bakımdan Sayısal Baharat projesi bizi sonuç paye heyecanlandıran ve bahtiyar fail aynı proje. Kaldı ki geride bıraktığımız 2 almanak sürede bu anlamda sayısal imkanların, pandemi döneminde kapanma, seçkin akıntı kabiliyetimizin, toplumsal ilişkilerin çok kısıtlandığı dönemde dijital imkanların bu anlamda hangi kadar şanlı olduğunu da antrparantez maatteessüf deneyim etmiş olduk. Bu sebeple siz nadir büyüklerimizin bu dijital mecraları kullanabilmesi, uzaktaki sevdikleriyle görüşebilmesi, buluşabilmesi, sesini duyabilmesi, görüntüsünü görebilmesi bizim amacıyla bu anlamda bile çok yetişkin. Bakanlığımıza sınırlı huzurevlerimizde işlek büyüklerimizin sayısal dünyanın benzeri parçası olmalarını sağlayan, onları dijital dünyayla bağlarını kuran yaşlılarımızın sayısal okuryazarlıklarını geliştiren Dijital Baharat projesini heterojen huzurevimizde bugüne büyüklüğünde kurduk, kurmaya devam ediyoruz.”

Türkiye’dahi gelişigüzel 10 kişiden 1’i 65 yaş ve üzerinde

Bakan Üzüntülü, dünya nüfusunun tahminî yüzde 9,8’ini, ülkede birlikte yüzdelik 9,7’sini 65 yaş ve cisim nüfusun oluşturduğunu anlatım etti.

Türkiye’dahi kısaca herhangi bir 10 kişiden birisinin 65 gözyaşı ve üstünde olduğunu dile getiren Acılı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizdeki yaşlı şahıs 2017-2021 döneminde sadece 5 yıllık dönemde yüzdelik 19,6 artış gösterdi. 6 milyon 895 bin 385 kişiden 8 milyon 245 bin 124 kişiye imdi bu kopya. Ayrımsız ayrıksı şekilde söylersek Singapur, Norveç, İzlanda, Finlandiya, Bulgaristan kadar ülkelerinde aralarında bulunduğu eksiksiz 67 ülkenin nüfusundan elan çok nüfusu ülkemizde 65 gözyaşı vücut kendisine görüyoruz. Önümüzdeki 60 sene ortamında ise ülkemizde zinde seçkin 4 kişiden birinin 65 gözyaşı ve beden olması bekleniyor, bugünkü yaptığımız istatistiklere göre böyle görünüyor. Bu açıdan baktığımızda ati proses içinde bu alanda birçok hizmete ihtiyaç duyacağız. Bu sebeple o günler amacıyla şimdiden çalışıyoruz. Buğulu nüfusun, toplumsal hizmet, hizmet ve hele içtimai yardım ve sağlığa ait gereksinimlerinin karşılanması üzere hizmetlerimizi çeşitlendiriyor ve yaygınlaştırıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabulüyle 2019 yılını Yaşlılar Yılı yerine car ettiklerini hatırlatan Kederli, “Tıpkı yılın şubat ayında 1’inci Yetersizlik Şuramızı gerçekleştirmiştik. Yaşlılık üzerine toplumsal farkındalığı ve yaşlılarımız açısından, devlet vizyonumuzu şekillendiren bu şuranın sonuçlarını da birleştirerek 2030 Yaşlanma Vizyon Belgesi ve Eylem Planını hazırladığımızı birlikte buradan duyurmuş olayım.” diyerek konuştu.

Bakanlığın yaşlılara hizmetleri

Kurumsal Yatılı Buğulanmış Hizmet Hizmetleri kapsamında, ülkenin dört bir yanına münteşir huzurevleri ve nemli hizmet merkezlerinde toplumsal güvencesi olsun veya olmasın hep yaşlılara hizmet verdiklerini belirten Acılı, şöyle devam etti:

“Kamu ve özel başlamak üzere 37 bini aşkın kapasitesiyle 449 huzurevi ve buğulanmış bakım merkezimizde 27 binden fazla büyüğümüzün bakım hizmetini gerçekleştiriyoruz. Osmaniye’mizde da bakanlığımıza kapalı Içten Huzurevi’mizde 87 büyüğümüze hizmet veriyoruz, huzurevimizin mecmu kapasitesi 110. Yine Osmaniye’üstelik bakanlığımıza kapalı 2 bakım ve iyileştirme merkezimizde ise 113 sakat bireye bakım sunuyoruz. Bu merkezlerde ayrıca güneş bakım hizmeti de sağlıyoruz. Bunun yanında Osmaniye’da ruhsatlandırması, finansmanı ve denetimi bakanlığımız tarafından sağlanan 3 özel özürlü hizmet ve iyileştirme merkezinde birlikte 192 vatandaşımıza bakım sunuyoruz. Yeniden 4 bin 930 vatandaşımıza, Osmaniyeli hemşehrimize evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz. Ekonomik durumu mebzul olan ancak toplumsal yönden mahrumiyet ortamında bulunan yaşlılarımızı hizmetlerimizden uygun ücretlerle yararlandırırken, kazançlı ve sosyal yönden yoksunluk içre mevcut yaşlılarımızla İstiklal Madalyası sunulan büyüklerimize bu hizmetlerimizi ücretsiz sunuyoruz. Geliri sıfır kuruluşlarımızdan ücretsiz yararlanan yaşlılarımıza vekâlet bütçemizden ayrıca maaş harçlık realizasyon ediyoruz.”

“Çözülmüş problemleri çözecekmiş gibi vaatte mevcut aynı hizip çevreler var”

Türkiye’nin akıbet 20 yılda rastgele alanda haddinden fazla büyük mesafeler katettiğini vurgulayan Kederli, şunları kaydetti:

“Eğitimden sağlığa, defans sanayinden ulaşıma varıncaya büyüklüğünde o kadar büyük hizmetler gerçekleştirdi kim bazen saymakta zorlanıyoruz. arada sırada ‘Acaba haddinden fazla mu fazla ayrıntılı anlatıyoruz? Çokça mu çok konuşmalarımız teferruatlı oluyor’ diye düşünmüyor değilim elhak. arada bir dinleyenler açısından ‘Sabırlarınızı zorluyor muyuz?’ diye niteleyerek düşünüyorum ama şunu konfirmasyon etmemiz gerekiyor; bu hizmeti yıllar içinde gerçekleştiren, 20 sene zarfında emeği sabık dayanıklı çok himmet arkadaşlarımız, kavi çokça bizden önceki bu sıralardan, bu sorumluluklardan önceki arkadaşlarımız var. Sizler varsınız. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın iradesi, mücadelesi, vizyonu ve Türkiye hayali var. İşte diyoruz evet ‘Önümüzdeki yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak’. Daha tığ bu memleketi, yüzyılın memleketi haline getireceğiz. Hakeza tıpkı hayalimiz var. Nedeniyle hakikaten kimi zaman belki sabırları az buçuk zorlamak pahasına bunları kayıtlara etmek gerekiyor. Çünkü biz söylemezsek, bizim yaptıklarımızı yeni benzeri hizmetmiş üzere yapılan işleri ortaya atan, yapılan işlere erbap çıkmaya kalkan, çözülmüş problemleri çözecekmiş kabil vaatte kâin aynı bölük çevreler var. Onlara bile bu fırsatı elhak ayırt etmek istemiyoruz.”

(Sürecek)

Share: