Nazır Yanık: “Sıradan aile tipi huzurevlerimizde yaşlı çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Kederli, süfli ocak tipi yaşlılar yurdu modeliyle Adana, Yalova ve Artvin’de yaşlılara bakım verildiğini belirterek, “Sıradan familya tipi huzurevlerimizde buğulanmış çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, bakım kuruluşlarını yaşlıların ihtiyaçlarına uygun kendisine tasarladıklarını belirterek, gelişigüzel kullanılmamış kuruluşun tasarımının yaşlıların kullanımına makul kendisine erişilebilir ve tıpkısı zamanda ihtiyaca göre kişiselleştirilebilir özelliklerde tasarım edilmesini amaçladıklarını vurguladı. Nazır Yanık, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘hayat tipi’ ve ‘epey sülale tipi’ proje koyulmak üzere üç farklı kategoride tasarlanıyor. Şehir tipi, bakıma ihtiyaç duyan ve bedensel fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza hizmet yüklemek amaçlı yerine tasarladığımız bire bir yaşlılar yurdu modelidir. Maltalık tipini günce işlerini zat başına adına getirebilen ve fiziki hareketliliğe imdi gerekseme duyan yaşlılarımız amacıyla planladık. Bu misil, demans gibi kognitif fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelen yaşlılarımız amacıyla özel tasarlandı. Sıradan aile tipi modelimiz ise bağımsız akıntı edebilen ve kişi işini kendisi yapabilen, elektronik familya aletlerini kullanabilen ve keyif açısından daima gözetime gerekseme duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilişkin hayat alanlarında günlük hayatlarını sürdürmelerine imkân tanınıyor” dedi.

“Kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Icra Vekili Acılı, Yardımcı, Tokat ve Zonguldak’ta sahn tipi mimarlık ile düşünülmüş nemli bakım kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise tezyifkâr ev tipi mimari ile mutasavver kuruluşların bakım verdiğini belirterek, “2+1 (2 akak odası, 1 kuma salon, mutfak, cağ ve tuvalet) ve 1+1 (1 yatak odası, 1 eş mağaza, aş damı, banyo ve tuvalet) şeklinde tasarlanan gerçekten ocak tipi modelimizde iki yaşlımız alay malay kalabiliyor. Çiftlerimiz tarafından imdi tercih edilen basit ev tipi huzurevlerimizde buğulanmış çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Öz evlerinde kabil yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız eskimemiş arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise dörtköşe mesafe geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.

“168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza bakım hizmeti sunuyoruz”

Nezaret kendisine nemli vatandaşlara götürülen hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya müteveccih çalışmalara bitmeme ettiklerini vurgulayan Icra Vekili Kederli, şöyle konuştu:

“Yaşlılarımıza cıvıl cıvıl kurumlarda değil, özlük ortamı süresince bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını elan birlikte kolaylaştıracak şerait altında bitmeme edebilmesine müteveccih bir anlayışla hizmet veriyoruz. 2022 yılı eylül kocaoğlan bakımından 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza leyli kurumsal bakım hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız üstelik Bakanlığımıza tutkun huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Bakanlık olarak ülkemizin kalan nemli nüfusunu ayn önünde bulundurarak, 2023 yıl sonuna büyüklüğünde 7 yatılı hizmet kuruluşu ve 5 nehari hizmet ve çalışkan hayat merkezini hizmete açacağız.” – ANKARA

Share: