Nazır Aristokrat “Filistin’den Yemen’e kadar dünyanın hiçbir yerini bekâr bırakmayan şişman bir milletin evlatlarıyız”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Filistin’den Yemen’e kadar dünyanın hiçbir yerini boydak bırakmayan şişman bir milletin evlatlarıyız. Akıbet 4 yılda dünyada bildirme çokça insani müzaheret fail ülkeyiz. Tığ Amerika’dan zengin değiliz, biz Almanya’dan bile ensesi kalın değiliz amma infakı, hayrı, mazluma el uzatmayı alim iri tıpkısı milletiz.” dedi.

Sakat Doğruluk Bakanı İsmail Müftüoğlu’nun, rahmetlik eşi Zümrüt Müftüoğlu namına Adapazarı ilçesinde yaptırdığı Familya Sağlığı Merkezi’nin açılışına katılan Aristokrat, körpe işlerin, esaslı günlerde gerçekleştiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

İzmir’deki depreme değinen Icra Vekili Soylu, akşam kentteki genel durumla ilgilendiren bilgi almasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verdiğini kaydetti.

“Kendileri, giderseniz bol olur.’ dedi.” ifadesini kullanan Aristokrat, devletin orada bulunmasının majör olduğunu, AFAD ve ilgilendiren kurumların yetkilileri ve milletvekilleriyle ayrımsız saat ortamında kente intikal ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin bir vakitler yaşadığı zelzele tecrübelerine ve devletin yer sarsıntısı bölgelerine eyyam sonraları gittiğine değinen Aristokrat, “Türkiye, bu tecrübeleri ve bu acıları yaşadıktan bilahare 21. yüzyılda Sayın Cumhur Reisi’mızın liderliğinde, Cenabıhak’a hamdolsun Simav ve Van depremleri karışma koyulmak üzere ‘Nerede bu ululuk?’ lafını söylettirmedi. Allah devletten ve milletten razı olsun.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin temmuzda baskın felaketi yaşanan İran’a birlikte müzaheret elini uzattığını anımsatarak, “Yalova depremini hatırlıyoruz, Sakarya depremini hatırlıyoruz yani orada şüphesiz bire bir tabloyla karşılaştığımızı hatırlıyoruz. Türkiye, o tecrübelerini biriktirdi, biriktirdi demin bambaşka noktaya getirdi.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla iki kamer ilk Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Hava ile selle savaşım eden Pakistan’a gittiklerini hatırlatan Aristokrat, orada yaptıkları çalışmaları ve tanık oldukları olayları anlattı.

Pakistan’üstelik hiçbir ülkenin bayrağını görmediklerini dile getiren Aristokrat, “BM’nin keder 1-2 çadırı dışında, orada sallanan tıpkı yegâne simge vardı. Kamer kategorik bayrak ve Türk bayrağı.” dedi.

Aristokrat, yapılan yardımların önemine işaret ederek, “Şu asıl kadar alarga, karadan, tren eliyle, deniz marifetiyle Pakistan’a binlerce titrem materyal, 500 bin gıda malzemesi, 100 bin otağ… Malatya ve Elazığ’ı şöyle söyleyebilirim; biz orada 35 bin oba verdik yani ölçeği bildirmek açısından tabir etmeye çalışıyorum. Arkadaşlarımız, oradaki hep arama istirdat çalışmalarını, herhangi bir biriyle onur duyduğumuz sivil cemiyet kuruluşlarımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, şişman tıpkı başarıyla gerçekleştiriyor.” şeklinde konuştu.

“Bu eserler oylumlu ve şişman eserlerdir”

Nazır Aristokrat, Türkiye’nin yardım ettiği değişik ülkelerden örnekler vererek, dünyanın genişlik şişman iktisadi krizini hareketli Lübnan’ın yoksulluklarının giderilmesi amacıyla destek olduklarını anlattı.

Lübnanlıların Türkiye’yi çok sevdiğini dile getiren Aristokrat, “Orada bizi şöyle tanım ediyorlar: ‘Denizin ardındaki iyilikler ülkesi, denizin ardındaki iyilikler milleti, denizin ardındaki iyilikler lideri.’ Bunlar yalın kat elde edilecek tarif değildir.” dedi.

Soylu, Türkiye’den Afganistan’a revan selamet trenlerine değinerek, şöyle bitmeme etti:

“Filistin’den Yemen’e büyüklüğünde dünyanın tek yerini bekâr bırakmayan şişman bir milletin evlatlarıyız. Akıbet 4 yılda dünyada en çok insanca yardım eden ülkeyiz. Tığ Amerika’dan varlıklı değiliz, biz Almanya’dan de zengin değiliz ama infakı, hayrı, mazluma halk uzatmayı alim iri tıpkı milletiz. Bu, bize ecdadımızın mirası. Bu, bize bırakılan şişman tıpkısı emanettir. İşte burada da kül da seçme aktarılma hayır duası alınacak, sunturlu ayrımsız eserin önündeyiz. Zümrüt annemizi fark etmek yıldız oldu. Cenab-ı Cenabıhak cennetiyle, cemaliyle müşerref eylesin. Bu asar balaban ve iri eserlerdir.”

Eski Hak Bakanı İsmail Müftüoğlu de insanların fani, bıraktıkları eserlerin ise kalıcı olduğunu vurgulayarak, “İnsanoğlunun bu fani dünyada eline geçirdiği imkanları yalnız kendi nefsi için değil, fırsat buldukça başkalarına de bu hizmetleri sunmakla mükellef olduğu fideist içerisinde biriyim. Ayrımsız ürün meydana gelmiştir. Bunun sahibi biz değiliz, Cenabıhak lütfetti, tığ anahtar olduk. Bu yayın hepinizin gayretiyle benzeri araya geldi.” ifadelerini kullandı.

Sakarya Valisi Tehlikeli Oktay Yaya Kaldırımı, SELIM Tümen Sakarya Saylav Çiğdem Erdoğan Atabek, CHP İstanbul Saylav Mehmet Akif Hamzaçebi, Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Mehabetli üstelik selamlama konuşması yaptı.

İl Müftüsü Hasan Başiş yoluyla dua edilmesinin peşi sıra sağlık merkezinin küşat kurdelesi kesildi, Vekil Aristokrat ve beraberindekiler merkezi gezdi.

Açılışa CHP Ekip Başkanvekili ve Sakarya Saylav Açık Deniz Özkoç, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, İl Cingöz Komutanı Miralay Münevver Kutlu, İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, politik partilerin devlet başkanları, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, sağlık personeli ve vatandaşlar katıldı.

Share: