Muğla’nın “Mavi Yeşil Okullar Projesi” ödüllendirildi

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü Muğla Gökçe Yeşil Okullar Projesi, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığınca Türkiye üçüncüsü ödülüne layık görüldü.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Feyiz Umumi Müdürlüğü eliyle bu sene 8’incisi planlı Bereket Proje Ödülleri Yarışması’nda, 55 ilden 593 proje arasından 8 kategoride 24 proje ödüllendirildi.

Kamu kategorisinde Muğla İl Milli Yetişek Müdürlüğü üçüncülük ödülü kazandı.

Ödül, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank aracılığıyla Milli Yetişek Nazır Yardımcısı Radyatör Aşkar ve İl Milli Terbiye Müdürü Emre Öz’a verildi.

Öz, gazetecilere yaptığı açıklamada, belde dostu nesiller çoğaltmak amacıyla çıktıkları yolculukta balaban tıpkısı başarıya imza attıklarını söyledi.

Projenin hazırlanmasında ve ödülün kazanılmasında emeği sabık hoca ve öğrencileri kutlayan Çay, “İl genelindeki kül okullarda kamu kaynaklarının etken kullanılması ve farkındalık oluşturulması üzere yürütülen Semavi Yeşil Projesi’nde öncelikle faaliyet, akarsu giderleri faziletkâr pilot okullar belirlendi. Proje kapsamındaki okullarda meslek israf avcıları takımları ve enerji verimliliği antetli panolar kurularak farkındalık oluşturuldu.” dedi.

2022 yılında proje kapsamında yapılan uygulamalarla, 72 okulda kompost çukurları, 8 okulda baran suyu biriktirim alanları oluşturulduğunu anlatan Öz, İl düzeyinde 200’ü çok okulda çevre, orman, yaka temizliği etkinlikleri düzenlendiğini, 76 okulda Mavi Kap çokluk etkinlikleri gerçekleştirildiğini kaydetti.

Share: