Minikler üretime katılarak unutulmaz çağ yaşadı

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki minik öğrenciler, istihdama ulama sağlayıcı tekstil fabrikasında üretime katılarak unutulmaz ayrımsız dönme yaşadı.

Her yıl fasıla ayında kutlanan Şekilperest, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla Van Gölü İlkokulu idaresi, öğrencilerin yerel mallarının üretimini ve ihracatını yerinde görüp tecrübe edinmesi ve domestik mallarına verilen önemi kavraması amacıyla aktiflik düzenledi. Etkinlikte minikler elverişsiz içi ve yurtdışına evcil tekstil ürünü pazarlaması eden Beshan Tekstil Atölyesini gezdi. Hayatları süresince unutamayacakları tıpkısı dolaşma nâkil minikler, seyahat sırasında organizasyon çalışanları marifetiyle kumaşın kesiminden paketlenmesine kadar tekmil aşamalarını öğrendi. Giydikleri kıyafetlerin üretim aşamalarını öğrenen füru, acemi gözlerle işlerin yapımını izledi. Elan sonradan çalışanlar marifetiyle mahsulat üzerine bilgilendirilen minikler, üretilen domestik ürünlerin katlanması ve paketlemesine koruyucu oldu.

Domestik üretimi yerinde öğrenen minikler, ajanda fotoğrafının peşi sıra fabrikadan kıvançlı ayrıldı.

Ülkede evcil üretimin çocuklara isteklendirme edilmesi gerektiğini tamlayan Van Gölü İlkokul Müdürü Delimsirek Ballıkaya, “Yerli malı denince aklımıza okulda herkesin evinden imece usulüyle ayrımsız tutar kayıt, meşrubat, yemiş, çerez, sebze getirerek domuzuna ayrımsız aktiflik yapıp geçirdiği ve çocukluğumuzdan beri hafızalarımızda vadi edinen tıpkı hafta kendisine hatırlanmakta. Okulumuzun 4/A sınıfı Öğretmeni Sevinçli Bey’in ‘bu sene değişik aynı etkinlik yapalım, öğrencilerimizi aynı domestik istihsal fabrikasına götürelim’ teklifiyle farklı ayrımsız aktiflik fora etmek istedik. Ülkemizde son dönemlerde yerel arabamız TOGG piyasaya çıkmak amacıyla ve yerli sanayide sıradan bir nöbet mezuniyet ettik. Yerel savunma sanayimiz sıradan tıpkısı gelişti. Ayrıca dünyaya dış satım yapacak seviyeye geldik. Yerli üretimimizin bu denli revaçta olduğu tıpkı süreçte biz de öğrencilerimizi ilçemizde mevcut tıpkı yerel istihsal fabrikasına getirerek, hareket başında üretimin elbet yapıldığını yaşayarak görmelerini istedik. Bu etkinlikte bize kapılarını açan pres sahibi Besim Demirkan Bey’e haddinden fazla teşekkür ediyorum” dedi.

Nesiç atölyesini gezen miniklerin çokça bahtiyar olduklarını belirten İşletme sahibi Besim Demirkan bile, “Delimsirek Hoca, öğrencilerin imalathanede hangi yapıldığını görmeleri ve öğrenmeleri için bize ayrımsız teklifte bulundu. Bizler birlikte seve seve bu teklifi kabul ettik. Çocuklarımız gelip

atölyeyi, fabrikayı gezdiler. Kollar, birinci aşamanın kumaştan başladığını, daha bilahare dikimden ütüye kadar herhangi bir şeyi gördüler. Ayrıntılar gayet bahtiyar oldu. Tığ dahi onları burada ağırlamaktan çok bahtiyarlık duyduk. Geldikleri üzere teşekkürname ederiz” ifadelerini kullandı.

Kıyafetlerin pekâlâ yapıldığını hamle adım öğrendiğini dile getiren Yusuf Göksu adlı öğrenci, “Evcil malı dolayısıyla hocamız bizi tekstile getirdi. Çokça güzeldi ve kumaşları öğrendik. Bilahare kartonla yufka yaptık” diye konuştu.

Şekilci, Envestisman ve Türk Malları Haftası’nın sadece yemek yemek olmadığını anlatım eden Nisanur Avaz ünlü mektepli ise “Öğretmenimiz yerel malı fethetmek yerine bizi bu tekstile getirdi. Üstümüzdeki kıyafetlerin lacerem yapıldığını öğrendik. Söz Misali aşama etap bunları öğrendik. Paketleme yaptık ve elbiseleri katladık. Bu şekilde üzerimizdeki elbiselerin bittabi yapıldığını öğrendik. Yerel malı hoppadak kemirmek getirip yemek değil. Ülkemizde olan şeyleri öğrenmek, domestik şeyleri bellemek gerekiyor” şeklinde konuştu. – BİTLİS

Share: