Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çalım, Samsun’da konuştu: (2)

Bakan Çekicilik: “Sosyal Basamak Projesi’ne 2 milyona mümasil dinç başvurdu”

SAMSUN – Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Çekicilik, Sosyal Konut Projesine 2 milyona mail gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Makul Site Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin kül şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; kalıp ve 17 ilçede yavaş tıpkı katılımla gerçekleşti. Nazır Hava toplantıda Samsun’dahi 4 bin 400 konutluk toplumsal konut projesine şu anne kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“2023 yılında afat sonrasında evine girmeyen vatandaş kalmayacak”

Yakın zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tamlık vatandaşların 2023 yılında eskimemiş yapılan evlerine gireceklerini anlatım eden Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çalım, “Biz parçalanmamış afetlerde vatandaşımızın beraberinde olduk. Bütün ilgililer afet alanına müstacelen her an vatandaşın yarasını sardık. Ayrımsız taraftan üzülürken, eskimemiş şehirlerin, yaşam alanlarının inşası amacıyla aynı hedefi ortaya koyduk. Antalya’bile cuşiş bundan sonra 3. dönüş evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık. Yaşanan mecmu afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan baskın sonrası dükkanları doğrulama ettik. Bozkurt Abana kabilinden ilçelerde göz inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’bile Kastamonu’da, Antalya’dahi, Muğla’bile yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, doğrulama edeceğiz. Birçoğunun dahi evlerini teslim ettik” dedi.

“Sosyal Konut Projesine 2 milyona mail genç başvurdu”

Gençlerin Sosyal Hane Projesine ilgisinden bahseden Nazır Hedef Gelgel, “Projeyle ilgilendiren tuhaf benzeri husus namevcut, cengel olmadığını bile yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler bittabi matlup?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona mümasil müracaat yaparak genişlik açık cevabı vermiştir. Dolayısıyla burada ayrımsız çekinti namevcut. Biz toplumun birlik kesimlerine ve dirimsel gruplarına müteveccih benzeri proje açıkladık. Bir kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimum ücretle da çalışsa, eve giren tek gelir minimum sevap bile olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu rakam hiçbir şekilde değişmeyecek. Zımnında bu dirimlik gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise işyar maaşlarının artım oranına göre artım yapılacak. Fakat sabık yıl memurlarımıza yüzdelik 80’e andıran remiks yaptık ancak TOKİ’den borçlu olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 bindirim yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken tığ borcunu yüzdelik 25 artırdık. Biz temas ant milletimizin yanı sıra olduk. Bu projede kim misyon doğrusu sosyal celal anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz de şişman aynı teveccüh gösterdi” diyerek konuştu.

“Icar ve göz fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile ev ve icar fiyatlarının üştüğüne değinen Bakan Gelgel, “Kira ve basamak fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar pekâlâ düşüyor? Yapılan toplumsal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Nedeniyle tığ bu manada birlikte ihtiyaçlara bakarak debi ettik, etmeye de bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu.

Toplumsal Konut Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere elbet başlayacağı sorusuna da karşılık veren Amaç Çalım, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla müteallik evire çevire yeknesak var elimizde. Zaman Samsun’de Atakum ve Canik’te ki sosyal konutlarla ilgilendiren ittifak yapılmadı. Zira arazide ki problemlerden belde. Onlar Facia Mahallesi’nde ki konutları matlup. Konutlardan 2 kamer bilahare 3 ay sonradan bitenler var. Adım kadem bitecek. Orayı aldığında ve evine neredeyse girdiğinde inikat yapılacak. Yani tığ hep vatandaşımızın lehine cereyan ettik.”Share: