“Dağ savaşçısı” dede ve babalarının mesleğini gururla sürdürüyorlar

Malatya’birlikte görevi sırasında martir düşen babasının ardından itfaiyeciliğe başlayan Gökhan Çobanoğlu ile babası gibi yangıncı olan Furkan Ateşin ve ağababa mesleğini seçen Mevlüt Biaman, atalarının mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığında 7 yıldır fariza fail 35 yaşındaki Gökhan Çobanoğlu, AA muhabirine, yangıncı olan babası Orhan Çobanoğlu’nun 2014’te arkadaşı ile göreve giderken araçlarının kaymakamlık yapması sonucu şehit olduğunu, babasının vefatının peşi sıra kendisinin 2015 yılının Nisan ayında itfaiyede çalışmaya başladığını söyledi.

Küçükken babasının yanına geldiğini, itfaiyecilerin birbirleriyle yakınlığını, samimiyetini gördüğünü anlatan Çobanoğlu, “Aklımda hiç babamın son edeceği ve benim itfaiyede çalışacağım yoktu. Babam mesleğini çokça severdi. ‘Bire Bir elan dünyaya gelsem itfaiyeci olurdum.’ derdi. 1999 depreminde İstanbul’daydı, Van’dahi yer sarsıntısı olmuştu, Van’daydı. Sevdiği amacıyla her görevde civar planda olurdu. Allah’a çok şükür, mesleğini yüzünün akıyla yapmış. İnşallah oğlum de yangıncı evet. Şimdiden hayranlık duyuyor. Getirip götürüyorum, alışmasını istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Babasına özenip itfaiyecilik okudu

İtfaiye emeklisi babasıyla aynı mesleği seçen 27 yaşındaki Furkan Ateşli de mesleği devam etmek için 2014’da Akdeniz Üniversitesi Sivil Defans ve İtfaiyecilik Bölümünden çıkışlı ve Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanlığında göreve başladı.

Coşkun, “Ortaöğretim dönemlerimde itfaiyeye geliyor, yardımlaşmayı görüyordum. Bire Bir siren çaldığı ahit koşarak yangına gidiyorlardı. İnsanların koşarak kaçtığı yerlere babamlar koşarak gidiyordu. Ayrımsız şekilde bizler bile şu an koşarak gidiyoruz. Çocukken babama yiğit gözüyle bakıyordum. İtfaiyeciliği seviyordum. Yangına giderken koşarak gitmeleri, olay durumunda özverili ayrımsız şekilde çalışmaları beni etkiliyordu. İtfaiyeciliği bu şekilde benimseyerek çalışmaya başladım. Babamla ayrımsız dönemde çalışmak istiyordum, nasip olmadı, babam tekaüt oldu. Babamın mesleğini yaptığım amacıyla gelgel duyuyorum. Mesleğimi severek yürütme ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

27 yıl itfaiyeci kendisine çalıştıktan sonraları mütekait olan baba Şükrü Ateşin (60) ise oğlunun de böyle ayrımsız kutsi görevi yapmasının gururunu yaşadığını belirtti.

Dedesine gösterilen bağlılık itfaiyeciliğe olan ilgisini artırdı

İtfaiyecilerden Mevlüt Tiran (43) dahi ata mesleğini sürdürüyor. Biaman, itfaiyeciliğe 2006 yılında başladığını, ayrımsız adı taşıyan dedesi Mevlüt Gaddar’nın mesleğini devraldığını anlattı.

Mevlüt Hınzır, “Çocukken dedemin itfaiyecilik yaptığı dönemlerde kendisiyle çarşıya çıkardık. Çarşıda herkesin dedeme ocumak duyması, elini öpmeye çalışması köle dedemin balaban tıpkı kayırıcı, büyük devlet ve huzur sahibi benzeri herif olduğu kanaati oluşturdu. Bundan âlem bile insanların dedeme aynı alp kabilinden bakmaları köle yangıncılık ateşini o zamandan harladı.” dedi.

İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu da çalışanların ailelerinden imdi birbirlerini gördüğünü, bunun üstelik dayanışmayı getirdiğini anlattı.

Görev şehidi Orhan Çobanoğlu’nun oğlunun de itfaiyede çalışmasını çok istediğini dile getiren Katipoğlu, “Kendisi göremedi amma belediyemiz tıpkısı vefa gösterdi. Gökhan kardeşimiz zaman babasının bıraktığı bayrağı daha ileriye nakil noktasında çaba ve çabalama içerisinde.” ifadelerini kullandı.

Share: