Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit’ten, ÇKS ile ilgili açıklama

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, 1 Ekim’den itibaren Maraba Vasıta Sistemi’ne üreticilerin e-Kerem üzerinden taşıt yaptırabileceğini söyledi.

Macit, müdürlükte gazetecilere yaptığı açıklamada, 2001 yılından bu yana ÇKS ile çiftçilerin üretiminin kayıt altına alındığını ve buna bakarak üstelik üreticilere destekler verildiğini belirtti.

Bakanlığın çiftçilere basitçe çıkarmak amacıyla ÇKS işlemlerin e-Mehabet üzerinden yapılmasına imkân sağladığını dile getiren Macit, şunları kaydetti:

“23 Eylül’birlikte Resmi Gazete’bile yayımlanarak yürürlüğe giren aplikasyon ile e-Izzet kapısı üzerinden çiftçilerimiz müracaat edebilecek. Hem çiftçimizin işleri aksamayacak hem da aksiyon gücü kaybı önlenecek. Deminden çiftçinin beyanı geçerli, muhtara gitmesine lüzum yok. Eskimemiş bire bir sistem, çiftçilerimiz ihtimal ülkü yaşayabilir. Tarım ve Orman İlçe müdürlüklerindeki personelimiz bu süreçte çiftçilerimize kılavuzluk ederek, bittabi başvuracaklarını gösterecekler. Sistem 1 Ekim’den itibaren açılıyor ve 31 Aralık’a kadar sürecek.”

Macit, çiftçilerin Bakanlığın vereceği motorin ve basılmış desteğinden faydalanabilmesi için 31 Aralık’a büyüklüğünde girişlerini yapması gerektiğine işaret ederek, Tarım ve Orman İlçe müdürlüklerinin birinci önceliğinin çiftçilere işlemek olduğuna dikkati çekti.

“Çiftçilere vereceğimiz herhangi bir nev hizmet ücretsiz. Çiftçiler gelip teknik elemanlardan yardım alabilirler.” diyen Macit, kendisinin da çiftçilere bu konuda desteğe hazır olduğunu belirtti.

Açıklamada, Ekincilik ve Orman Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Karaca ile Nebati Istihsal ve Bitki Sağlığı Yazıhane Müdürü Bağlam Köksal da amade bulundu.Share: