Ege Ağbaba: “Sen Devletsin, Teröristse Sebep Azade Bıraktın, Ne Takip Etmedin? Bu Terörist, PKK ile Hal Süreci Yürütülürken Erkin Mevdu”

Haber: BERKAY VAROL – Kamera: AZİZ METİN TURAN

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ege Ağbaba, Mersin Ağacı’in Mezitli ilçesindeki polisevine saldıran teröriste ilgili, “Sen devletsin, teröristse neden serbest bıraktın, münasebet izleme etmedin? Geldin polis memurumuzun martir olmasına faktör oldun. Bu yıldırıcı, PKK ile çözüm süreci yürütülürken erkin bırakılmış. Sen o zaman Öcalan’a hususi koster çıkarıyorsun, sen Çerağ’e devletin Küçük Asya Ajansı’nı, TRT’sini gönderiyorsun…” dedi. Ağbaba, suçlamalara, “O tarihte çözüm süreci adı altında Çerağ ile PKK ile öz içip piknik yapanlar bizi suçluyor” sözleriyle değer verdi.

CHP Malatya Saylav Veli Ağbaba, Mersin’in Mezitli ilçesinde polisevine müteveccih düzenlenen yıldırı saldırısına ve terörist Dilşah Ercan üzerinden CHP’ye yönelik eleştirilere ilgili ZÜMRÜDÜANKA Vukuf Ajansı’na değerlendirmeler yaptı.

Ağbaba, terörist Dilşah Ercan ile CHP’nin tek temasının olmadığını; “Vakfedilmiş Gazeteciler Raporu” yayınlanmadan önce 4’üncü mahkeme kararı paketi ile serbest bırakıldığını vurguladı.

“SALDIRIDA ŞEHİT OLAN POLİSİMİZ ÜZERİNDEN SALDIRIYI FAIL TERÖRİSTİ BİZİMLE İLİŞKİLENDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

CHP adına “kombinasyon saldırılar” ile yüz yüze olduklarını anlatım eden Ağbaba, “Geçtiğimiz haftadan beri AKP trolleri, ara sıra gazeteci kılığındaki insanlar mütenevvi yollarla bize saldırmaya çalışıyorlar. Tıfıl yapılan saldırıda martir olan polisimiz üzerinden saldırıyı işleyen teröristi bizimle ilişkilendirmeye çalışıyorlar. Başkaca utanmasalar PKK, terörist namına bizi suçlayacaklar. Ne üzerinden? 2013 yılında orak ayı ayında yazmış olduğumuz bir ifade üzerinden” dedi.

“BU RAPORDA 188 GAZETECİ VAR”

Raporun bağımsız milletvekili gözlemciler ve gazetecilik patika örgütlerinin raporları üzerinden hazırlandığını belirten Ağbaba, “Onlardan alınan bilgiler üstüne işlenmiş aynı tabir. Devletin verdiği basın kartı sahiplerinin bize ulaştırmış olduğu mektuplar. Bu raporda 188 gazeteci var. Kimler var? Balbay (Mustafa Balbay), Tuncay Özkan, Deniz Sebep, Yalman Süfli, Sami Menteş, Vukuf Çiçek, Turan Saf, İBDA-C’den mahkûm Şükrü Sak, Nedim Şener, Barış Pehlivan, Sulh Terkoğlu var. Var dahi var” diye niteleyerek raporun içeriğini anlattı.

“SEN DEVLETSİN, TERÖRİSTSE NİYE BAŞIBOŞ BIRAKTIN, NİYE TAKİP ETMEDİN? POLİS MEMURUMUZUN ŞEHİT OLMASINA AMIL OLDUN”

Mezitli’deki polisevine saldıran teröristin 2013 Mayıs ayında azade bırakıldığına ilgi çeken Ağbaba, şunları söyledi:

“Bizim raporumuz 2013 Orak Ayı ayında işlenmiş. Yani biz raporu basınla paylaşmadan ilk ismi güzeşte terörist 4’üncü hız paketi zımnında serbest mevdu. Bizim ismi güzeşte yıldırıcı ile benzeri görüşmemiz yok. Hemen bize yazmış olduğu tıpkı kitap var. Mektupta, gazeteci olduğunu söylüyor, ismini, cismini yazıyor. Bizim yorumumuz birlikte bulunmayan. Tığ 11 sene önce yüz yüze görüşmediğimiz birini 11 yıl sonradan ne yapacağını ne bilebiliriz. Sen devletsin, teröristse illet azade bıraktın, münasebet izlem etmedin? Geldin polis güçleri memurumuzun martir olmasına faktör oldun. Bu terörist, PKK ile çözüm süreci yürütülürken serbest mevdu. Sen o devir Öcalan’a özel koster çıkarıyorsun, sen Işık’e devletin Anadolu Ajansı’nı, TRT’sini gönderiyorsun, cemi 34 pare matbuat mensubunun mikrofonu var…”

“O TARİHTE HAL SÜRECİ NAMERT ALTINDA KANDİL İLE PKK İLE ÖZ İÇİP PİKNİK YAPANLAR BİZİ SUÇLUYOR”

PKK terör örgütü ele başlarından Garaz Karayılan’ın da aralarında bulunduğu teşekkül yöneticilerinin yaptığı basın açıklamasına ilgili fotoğrafı gösteren Ağbaba, “Burada PKK’nın eğin yöneticilerinin, devletin göndermiş olduğu TRT’si, Rum Ajansı ile beraber basın toplantısı yapıyorsun. Bunları yahut bunları gönderenleri suçlamıyorsun, bizi suçlamaya çalışıyorsun. Pekala, İçişleri Bakanı, ne diyor? Cumhurbaşkanı’na intaç veriyor. Diyor kim ‘Amanos’ta tıpkı tek yıldırıcı kalmadı. Biz teröristlerin pabuç numarasını biliyoruz.’ Bunu söyledikten iki dönem sonraları Sazak kabilinden balaban aynı şehre Amanos’tan iki terörist gelip sızarak aynı polisimizi martir ediyor. O tarihte hal süreci adı altında Kandil ile PKK ile çay içip piknik yapanlar bizi suçluyor” diyerek eleştirdi.

“BAŞI YERDE ARAYACAKSAN SOYLU’NUN ÇEKTİRDİĞİ RESİMLERE BAK”

Ağbaba, hal süreci dönemini anımsatırken, şunları anlattı:

“Bu hal süreci biz yanlış dedikçe onlar hem Türkiye’nin türlü illerinde PKK’nın örgütlenmesi izin etti hem bile Işık ile beraber teşrikimesai yaptı. 2013’ün Nevruz’unda İmralı’dan koster, özel uçakla fikir iletenler şimdi bizi suçluyor. Başi Yerde arayacaksan Aristokrat’nun çektirdiği resimlere bak. Bunlardan neden sıkıntı duymuyor? Nerede harami, namussuz, nerede ayyar varsa Soylu ile resmi var.

“11 YIL BOYUNCA HULUSİ AKAR’IN ADETA YANINDAN AYRILMAYAN, SILÜET GİBİ GEZEN MEHMET DİŞLİ’DEN DOLAYI HULUSİ AKAR’A ADISYON SORMUYORSUN”

Ayrıca biz bu raporları yazıncaya büyüklüğünde sen FETÖ ile teşrikimesai yapıyordun. O FETÖ ile gelişim birliğin sonucunda devletin kademelerine yerleştirdiğin insanlar geldiler Meclis’i, Boğaz Köprüsü’nü bombaladılar. Genelkurmay’ın önünde kurşun sıktılar, 251 şehidimiz var. 11 sene boyunca Hulusi Akar’ın adeta yanından ayrılmayan, hayalet gibi gezen Mehmet Dişli’den dünya Hulusi Akar’a hesap sormuyorsun evet bile Ergenekon’birlikte, Balyoz’üstelik Türk Silahlı Kuvvetleri’hangi savcılar marifetiyle düşmanın yapmadığını yapan Recep Tayyip Erdoğan’a sormuyorsun, müddeiumumi Zekeriya Arı’ün hesabını Recep Tayyip Erdoğan’a sormuyorsun. O bölüm adete Türk Silahlı Kuvvetleri’ni giderici gazetecisinden kumpasçısından hesap sormuyorsun. O devir Mehmet Baransu’yu mebde tacı ediyorsun, 11 sene sonra bizi suçluyorsun. İnsanda aktöre peki ar evet. Bu utanmazlar özlük pisliklerini, açıklarını bloke etmek üzere bize saldırıyorlar. Ama bilsinler kim bu hücum bizim üzerimizde esmer bırakmaz. Tığ herhangi bir ant terörün karşında olmuşuz. Terör nereden gelirse gelsin terörün karşında olmuşuz.”

“SEN KANDİL’DE PİKNİK YAPARKEN BİZ BU HAL SÜRECİNİN YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLÜYORDUK”

Hal süreci döneminde AKP’nin yöneticilerinin sözlerine özen calip Ağbaba, şöyle konuştu:

“Ne demiş, bugün bize hücumcu troliçe, ‘Abdullah Öcalan ölmeyi değil yaşatmayı seçti.’ AKP milletvekili ne demiş, ‘PKK ve IŞID terör örgütü değil, politik hareketlerdir.’ Ne demiş Tayyip’in danışmanı, ‘Öcalan, Ortadoğu’da Türkiye’nin önünü açıyor.’ ya birlikte benzeri ötekisi ne demiş, zaman AKP’nin yönetiminde olan, ‘Abdullah Öcalan, dünyanın geleceğini çokça ongun okuyor.’ Terörist arıyorsan, terörist ile teşrikimesai arıyorsan aynaya bakacaksın kardeşim. Biz ömrümüzde PKK’nın elini sıkmamışız. Ömrümüzde terörün, teröristin elini sıkmamışız. Sen 2013, 2014’te terör örgütü ile Kandil’da piknik yaparken, İmralı’bile devletin görevlileri ile Öcalan’a ‘başkanım’ derken biz bu hal sürecinin falsolu olduğunu söylüyorduk.”Share: