Malatya iktisat haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da yaklaşan kış öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci umum soba, kışın teferruatlı ve soğuk geçtiği gün doğusu illerine gönderiliyor. Yıpranmamış soba fiyatlarının yüksek olması dolayısıyla vatandaşların ikinci halk sobalara yöneldiğini belirten ustalar, ikinci ahali soba satışlarının artarak devam ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda andıran şita mevsimi nedeniyle etken günler yaşanırken, ikinci halk sobalara olan bandaj ise esnafın yüzünü güldürüyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde düzlük kayran Balkı, Bingöl ve Van başta koyulmak üzere bir nice kente ikinci halk soba satışı yapan ustalar; yıpranmamış aynı sobanın üç ila beş bin TL, ikinci ahali ayrımsız sobanın ise bin ila bin beş beniz TL dolayında satışa sunulduğunu rapor ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, onarım işlerinde bahir yaşadıklarını kaydederek, “Cet mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana devam ettiriyoruz. İkinci umum sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci el soba fiyatları geçen yıla göre efdal olmasına rağmen talepler iyicene. Eskimemiş benzeri soba fiyatı üç ila beş bin TL dolayında, ikinci halk bire bir soba fiyatı ise bin ila bin beş beniz TL aralığında değişiyor. Fiyatları uygun olan ikinci halk sobalara alelhusus yer iller talebin çok olduğunu anlatım fail Ersoy, “Benzeri zamanda 20 yıldır maşrık illerine da soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten bilahare bizlere sattığı sobaları tamir ederek Van, Muş, Hakkari ve Dert’ya büyüklüğünde gönderiyoruz. Çok yakın zamanda Bingöl’e 100 sayı ikinci el soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Aydın Emlek üstelik ikinci halk soba satışlarının, yıpranmamış soba satışlarından fazla olduğunu aktararak, “Kestirmece 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Doğru kışla birlikte soba satışlarında ayrımsız cıvıltı var ama tercihler artık ikinci umum sobalara yönelik. Yıpranmamış soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci halk sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde yıpranmamış sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: