Kolunun çıktığından bilgisiz arsıulusal şampiyon oldu

Kolunun çıktığından habersiz uluslararası şampiyon oldu

Kadına yönelik momentum vakalarının artışından endişelenen annesinin 7 yaşındayken MuayThai sporuna yönlendirdiği Ayşegül, Evvel Avrupa şampiyonu, ardından Arsıulusal kupada birincilik elde etti

Sonuç şampiyonada kolu çıkık vaziyette 3 rakibini deviren 13 yaşındaki Ayşegül, ailesinin çekicilik kaynağı oldu

Ayşegül Ecrin Yıldız: “El ve tekmelerimi atarken Özgecan Arslan aklıma geliyor”

Temel Songül Nasip: “Böke olacağını on paralık düşünmemiştim”

ANTALYA – Özellikle Özgecan Aslan cinayeti ve kadına müteveccih sürat vakalarının artışından endişelenen annesinin 7 yaşındayken MuayThai sporuna yönlendirdiği Ayşegül (13), 6 yıl içerisinde başarıdan başarıya koşup geçmiş Avrupa peşi sıra Arsıulusal kupada birincilik elde etti. Son şampiyonluğunu kolu eski vaziyette kazanan 13 yaşındaki Ayşegül, ailesinin alım kaynağı oldu.

Kadına yönelik çabukluk olaylarının artması ve akıbet namına Özgecan Arslan cinayetinin peşi sıra üzülen Songül Kader, kızı Ayşegül Ecrin Baht’ı 7 yaşındayken kendini savunması için Muaythai sporuna yönlendirdi. Şuan 13 yaşındaki Ayşegül Ecrin Nasip, Türkiye ikinciliği ve peşi sıra 2019 yılında Avrupa birinciliği elde etti. Pandemi döneminde uzaklık vermeden antrenmanlarına devam eden Ayşegül, sonuç yerine Antalya’bile planlı ve 33 ülkeden 750 sporcunun katıldığı Arsıulusal Antalya Muaythai Bulutsuz Kupası’nda üç rakibini devirerek değerli madalya kazandı.

“Kolum çıkacak amma haberim yoktu”

2017 yılında başladığı Muaythai’ye çabucak kendini mukayyet olmak için başladığını olduğunu tamlayan Ayşegül Ecrin Şans, girdiği müsabakaları kazandıkça özgüveninin arttığını ve peşi sıra başarının geldiğini söyledi. 2019’daki Avrupa Şampiyonluğu sonrası, Arsıulusal Şampiyonlukla ikinci posta şampiyon olmanın ayrı benzeri mutluluğunu yaşadığını tabir fail Ayşegül Kader, “Akıbet turnuva haddinden fazla bayıltıcı geçti. Kolum balkon ve haberim olmadan çıktığım maçları kazandım. Haddinden Fazla bahtiyar hissediyorum” dedi.

“Özgüvenim olduğu üzere geç saatte birlikte dışarı çıkabiliyorum”

Gailesiz bir kızın kendisinin savunmasının az çok muhteşem olduğuna vurgu eden Ayşegül, “Üniversiteye gitme planım var. Babam polis güçleri ve eksantrik tıpkı şehre tayini çıkınca ben biricik kalacağım. Şuan üniversitede okuyan ve kendini savunmayı elan bilmeyen kızlar, korktukları için akşam saatlerinde hariç çıkamıyor. Ama ego o özgüveni kendimde hissettiği üzere geç saatte bile hariç çıkabilirim. Bu sporu yaptığım amacıyla mutluyum” diye konuştu.

“Aklıma Özgecan geliyor”

Şampiyonada çifte ve yumrukları atarken aklına Özgecan Arslan ve gayret mağduru başka kadınların geldiğini aktaran Ayşegül, “Bu spora bidayet sebebim o doğrusu” ifadesini kullandı.

Okuldaki arkadaşlarının daim kendisine Muaythaici dediğini birlikte sözlerine ekleyen şampiyon kız, “Biraz buna sinir oluyorum. Onların dahi başlayabileceğini söylüyorum” dedi.

“Böke olacağı tek aklıma gelmiyordu”

Özgecan Aslan cinayeti ve kadına hüküm olayları sonrası kızının kendisini savunabilmesi üzere Muaythai sporuna yazdırdığını anlatan Anne Songül Yıldız, “Şampiyon olacağı on paralık aklıma gelmiyordu. Alım duyuyorum kızımla. Onu ayrımsız dünya şampiyonu olarak kaplamak istiyorum. Hep kız çocuklarının de hakeza aynı spora faydalanmalarını isterim” diye niteleyerek konuştu.

Antrenörü: “O, geleceğin sporcularından birisi”

Uluslararası Antalya Muaythai Çıplak Kupası’bile 33 ülkeden 750 sporcunun yarıştığını, Türkiye’nin mızıka olarak 60 kızıl madalya alarak şampiyonayı birinci sırada tamamladığını belirten, Türkiye Muay Thai Federasyonu Milli Takımlar Başantrenörü Yasin Urlu, Ayşegül’ün 3 rakibini geçerek zer madalya ulaştığını söyledi. Urlu, “Ayşegül gerçekten yaştan bu yana benim yanımda. 2019 yılında bile Avrupa Kupası’nı aldı. Şişman ayrımsız başarıydı bu. Araya pandemi girdiği mesafelik tığ Ayşegül ile çıktı ilgilenmeye başladık. Zira o geleceğin sporcularından birisi. Bu sene de yüz Ayşegül’dü. Bizi mahcup etmedi ve Zer madalyayı aldı” dedi.

Share: