Kırşehir’deki töre cinayeti davasında 5 kişiye 2’şer defa ağırlaştırılmış mahbes cezası

Kırşehir’bile öldürülüp gömülen eş adam cinayetinde karar davası görüldü. Önceki duruşmalarda cinayetleri işlediğini kabul fail kadının bir vakitler alay malay yaşadığı amcaoğluyla, 3 kardeşi ve babası üzerine ikişer sefer ağırlaştırılmış delik cezası verildi.

Edinilen bilgiye bakarak, Osman Çelik’ten (25) marifet alamayan yakınları, jandarmayı arayarak ihbarda bulunmuş, ihbar konusunda mücahede başlatan uyanık ekipleri Osman Polat’in en son Kaman ilçesine mecbur Bayramözü köyünde olduğunu tayin etmişti. Köyde serbest çapta arama fail ekipler, Osman Polat ve eskimemiş evlendiği karısı Vildan Polat’i (24) toprağa gömülmüş halde ölmüş kendisine bulmuş, olayla ilgili gözaltına alınan 9 birey tutuklanmıştı.

29 Eş haset ise mevkuf sanıklardan M.S., adli kontrol üzere başıboş kalırken, 26 Temmuz haset ise Vildan Polat’in annesi K.İ, ablası H.S. ve B.İ. suçun mahiyetinin mübadele ihtimali ve alıkonulma sürelerini göz önünde bulundurarak adli arama amacıyla serbest kalmıştı.

Uşak 1. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda görülen davaya 5 vakfedilmiş şahısla alay malay tutuklanmadan yargılanan 4 şahıs Curcunalı ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile davaya katıldı. Duruşmada savunmasını özne ağababa Vildan Çelik’in babası V.İ., cezayı türe ettiyse idam edilmesine bile razı olduğunu, suçlamaları kabul etmediğini ve hakkındaki suçlamaların yalan olduğundan kaynaklı beraatini temenni ettiğini söyledi. Vildan’ın mortocu nikahlı eşi ve amcaoğlu olan R.İ. ise Vildan ile 6 yıllık imam nikahlı evli olduklarını, 6 senede rastgele şeyini ona verdiğini, görüngü haset ise evde delilik getirmesinden kaynaklı evdeki herkesi de öldürmediğine şükrettiğini söyledi.

Savunmalar sonrasında açıklayan kararda Vildan’la mortocu nikahlı eşi olan, ve öncesinden mukannen 46 sene mapus cezası bulunan R.İ.’ye “Yol Yordam sakiyle kanlı” ve “Kişiye müteveccih azap çektirerek yol yordam sakiyle cani” suçundan iki el ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Eşeysel saldırıya teşebbüs” suçundan 10 yıl 6 kamer, Vildan’ın kardeşleri R.İ. ve R.İ’ye “Kardeşe yönelik töre saikiyle cani” ve “Kişiye yönelik ezinç çektirerek adap sakiyle kanlı” suçlarından iki posta ağırlaştırılmış müebbet cezası ile “Tensel saldırıya adım” suçundan 10 sene 6 ay, farklı kardeşi R.İ.’ye “Kardeşe yönelik yol yordam sakiyle kanlı” ve “Kişiye yönelik azap çektirerek töre saikiyle öldürme” suçlarından iki misil ağırlaştırılmış müebbet cezası, Vildan’ın babası V.İ.’ye “Yol Yordam saikiyle kızını öldürme” ve “Damada yönelik azap” suçlarından iki yol ağırlaştırılmış müebbet cezası bırakılmış olup takdir indirimi ise kullanılmazken Vildan’ın tutuklanmadan yargılanan eniştesi M.S. “Cürüm delillerini bulunmayan ika ve setir” suçundan 5 sene mahbes cezasına çarptırıldı.

Vildan’ın annesi K.İ. ve kuzeni B.İ’nin ise beraatlerine değişmeyen verildi. – ÇELTEK

Share: